google
kampüs yol

Mimarlar Aşure Dağıtarak Kent Müzesi İstedi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mimarlar Aşure Dağıtarak Kent Müzesi İstedi
Abone ol
TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Denizli Şubesi bugün aşure etkinliği yaparak Denizli’ye bir ‘Kent Müzesi’ yapılmasını istedi.
büyükşehir

Mimarlar Odası Denizli Şubesi tarafından bugün düzenlenen etkinlikte Denizli’de bulunan Taş Oteller’in işlevsel hale getirilerek ‘Kent Müzesi’ olarak değerlendirilmesi talep edildi.

Mimarlar Odası Denizli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Alayont gerçekleştirilen etkinlikte Ayna Haber’e açıklamalrda bulunarak Taş Oteller’le ilgili süreci anlattı. Alayont “2019 yılında odamızın düzenlemiş olduğu "Denizli Geleceğini Arıyor" sempozyumu düzenlendi. Bu sempozyumda, yeni Hükümet Konağı’nın aynı bölgede yapılması, Taş Oteller ve Kız Meslek Lisesi’nin korunması konusunda bir bildiri oluşturuldu. Sonuç bildirgesinde bunlar açıklandı. O zaman eski hükümet konağı ile taş otellerin korunması konusunda yine odamız ile Valilik bir protokol yaptı” ifadeleri ile süreci özetledi.

 

TAŞ OTELLER 'TAŞINMAZ KÜLTÜR VARLIĞI'

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı şu an kullanılan Hükümet Konağı'nın yapıldığını ancak, Kız Meslek Lisesi’nin bir gecede yerle bir edildiğini ve Taş Otelleri’nde bu şekilde gece operasyonuyla yıkılacağını öğrendiklerini belirtti. Alayont, Cüneyt Zeytinci başkanlığındaki Yönetim Kurulu’nun Taş Otelleri’n yıkılacağını öğrenir öğrenmez ivedi bir şekilde mahkemeye başvurduğunu ve yürütmeyi durdurma kararı alındığını söyledi. Şube Başkanı Alayont,  “2014 yılında yürütmeyi durdurma kararı aldık, 2015 yılında da yine mahkeme kararıyla buranın Kültür ve Tabiat Varlığı olarak tescillenmesi konusunda mahkeme kararı çıktı. Konu Danıştay’a götürüldü ve Danıştay'daki hukuk mücadelemiz 2019 Şubat ayına kadar sürdü. Danıştay'da yine kazandık. Bakanlığın talebi reddedildi. Artık burası ‘Taşınmaz Kültür Varlığı’ olarak tescil edildi. Herhangi bir şekilde yıkılamaz, yıkılsa bile yerine aynı şekilde yapılması gerekiyor.

 

"KENT MÜZESİ ZOLAN'IN SEÇİM VAADİYDİ"

“Göreve geldiğimizde bizler de oda olarak buranın metruk halde olduğunu ve binanın erimekte olduğunu bildirmiştik. Bakanlık bize cevaben yazdığı yazıda, role ve projelerin tamamlandığını, gerekli işlemlerin yapıldığını bildirdi. Fonksiyonunda kent müzesi olacağını bildirmişti. Bunun üzerinden 1 buçuk yıl geçti ancak herhangi bir adım atılmadı. Buranın kent müzesi yapılması için büyük bir bütçe gerekmiyor. Bunu bakanlık kendi bütçesi ile çok rahat bir şekilde halledebilir. Ayrıca kent müzesi artık Denizli'nin ihtiyacıdır” ifadelerini kullanan Alayont “Aynı zamanda seçimden önce Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, seçim vaadi olarak “Kent Müzesi” yapılacağını söylemişti” dedi.

 

"SESİMİZİ DUYURACAĞIZ"

Alayont “Buradan kurumlarımıza sesleniyoruz, burası artık kent müzesi olsun ve görünen metruk halinden kurtulsun. Bugünkü aşure etkinliğimizin amacı da buydu. Ses duyurabilmek, kamuoyunda insanların unuttuğu Taş Oteller’in hatırlanmasını sağlamaktı. Bundan sonra da sesimizi duyurup binayı işlevsel hale getirmek için çabalacağız” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
otomobil Şarampole Uçtu 2 Kişi Araçta SıkıştıÖnceki Haber

otomobil Şarampole Uçtu 2 Kişi Araçta Sı...

Öğretmen intihar ederek yaşamına son verdiSonraki Haber

Öğretmen intihar ederek yaşamına son ver...

Yorum Yazın

Denizli’de Bayramın Son Gününde Hava Nasıl Olacak?
Denizli'de Ahşap Evden Yükselen Alevler Paniğe Neden Oldu
Denizli’de Bu Bamyalar Su Kullanılmadan Üretiliyor
13 Yaşındaki Çocuğun Cansız Bedenine Ulaşıldı
Odunluk Yangını Aracı Küle Çevirdi
Denizli’de Yaşayan Suriyeli Çocuk Salda Gölü'nde Kayboldu
Denizli’de Miras Kavgasına Çevik Kuvvet Sevk Edildi
Denizli’de Kaza Uzun Kuyruklar Oluşturdu
Toki Merkezefendi’de 375 Toplu Konut Satışa Çıkarılıyor
Denizli orman Bölge Müdürlüğü’ne 20 işçi alınacak! İşte, başvuru şartları
Deri ve Sakatatlar Kötü Kokuya Neden Oldu
Büyük Orman Yangınına Denizli’den De Takviye Ekip Gönderildi
Denizli’de Bir İntihar Daha Kendini Asarak Yaşamına Son Verdi
Kurbanlık Etler İçin Aracına Soğutma Sistemi Yaptı
Kısıtlamalar geri mi gelecek? Bakan Koca net bir dille uyardı
Ege Yanıyor Denizli, Muğla, Aydın, İzmir, Manisa Ormanlar Yanıyor
Bayramlaşmaya Gidiyorlardı Suya Gömüldüler
Koronavirüs Denizli’de Bir Festivali İptal Ettirdi
Denizli’de korkutan kazada 2’si çocuk 4 kişi yaralandı
Bayramda İntihar Şoku Genç Silahla Yaşamına Son Verdi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar