kampüs yol

PADAM Öğrencileri Buldan Ilçesini ve Tripolis Antik Kentini Gezdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PADAM Öğrencileri Buldan Ilçesini ve Tripolis Antik Kentini Gezdi
Abone ol
Dünya’nın farklı coğrafyalarından lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim almak için Pamukkale Üniversitesini tercih eden ve 2019-2020 Eğitim Öğretim döneminde Pamukkale Üniversitesi Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (PADAM) Türkçe öğrenimlerini sürdüren yaklaşık 80 yabancı öğrenci dokumanın başkenti olarak bilinen Buldan ilçesini ve bu ilçe sınırlarında yer alan Tripolis Antik Kentini gezdi.
büyükşehir

Yabancı öğrencilerin Denizli’ye alışmasını kolaylaştırmak ve Denizli Kültürü’nü tanıtmak amacıyla Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından tertip edilen programa PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, PADAM Müdürü Öğr. Gör. Dr. Erdost Özkan, PADAM Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Mehmet Sarıköse, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Fatih Mehmet Demir, PADAM’da Türkçe eğitimi veren öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi, Arkeoloji Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Tripolis Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman, kazı çalışmaları hakkında öğrencilere bilgi verdi. Antik kentte 2013 yılından beri kazı çalışması yapıldığını belirten Doç. Dr. Duman, kentin yaklaşık 2,5 kilometrekarelik bir alana sahip olduğunu, bunun sadece yüzde 5'lik kısmında kazı ve restorasyon çalışması yapıldığını belirtti. Planlı bir şehircilik örneğinin görüldüğü Antik kentteki ilk yerleşim izlerinin: M.Ö. 5500’lü yıllardan başlayarak MS. 13. yüzyıla kadar devam ettiğini belirten Doç. Dr. Duman, doğal afetler sonucu zamanla toprak altında kalan kentin, kazı çalışmalarıyla oldukça sağlam bir şekilde gün ışığına çıkartıldığını ifade etti.

Antik Kentte Kendi Ülkelerinin Yöresel Danslarını ve Damat Halayını Oynadılar

Farklı ülkelerden gelen öğrenciler, gezi sırasında antik dönemde halkın toplanma ve ticaret alanı olarak kullandığı kentin agorasında müzik eşliğinde ülkelerinin danslarını sergilerken Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte damat halayı da oynadılar.

Antik kent gezisinin ardından program, Buldan ilçesine yapılan ziyaret ile devam etti. Buldan Belediyesi yetkilileri tarafından Buldan Belediye El Sanatları ve Kültür Merkezi Bahçesinde öğrencilere yöresel Buldan simidi ve çay ikram edildi. El dokuma tezgahlarını ve Kültür merkezinde yer alan diğer atölyeleri yakından inceleme fırsatı bulan öğrenciler dokuma tezgahının başına geçerek buldan bezinin nasıl dokunduğunu deneyimleme fırsatı buldular.  Belediye yetkilileri tarafından öğrencilere Buldan el dokuması ürünleri hediye edildi.

Program boyunca tüm öğrencilerle yakından ilgilenen Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ düzenlenen organizasyonlar ile hedeflenen temel amaçları şöyle ifade etti: “Lisans veya lisansüstü eğitimlerinin tamamını Pamukkale Üniversitesi’nde almak için Dünya’nın farklı coğrafyalarından gelen değerli öğrencilerimize eğitim hayatları süresince bu tür programlarla pozitif bilimlerin yanında ülkemizin kültürünü de anlatacağız. Düzenlediğimiz bu tür sosyal etkinliklerle öğrencilerin yerel halk ile buluşmasını sağlayarak ülkemizle daha sıkı bağlar kurabilmelerine katkı sunuyoruz. Türk kültürünü sınırlarımızın ötesine taşıyacak öğrencilerimize bu amaçla, iyi eğitim almalarının yanında tarihimizi ve kültürümüzü de tanıtmak istiyoruz.”

  Etkinlik günün anısına tarihi Buldan Sokaklarında gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar