Denizli
14 Temmuz, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Pamukkale Üniversitesinde o profesör hakkında flaş gelişme

Pamukkale Üniversitesinde o profesör hakkında flaş gelişme
Denizli'de Devlet Tiyatrosu oyuncularıyla tartışmaya girdiği iddia edilen PAÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fatih Yayla'nın Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezindeki görevinden alındığı iddia edildi. Yayla ile tartışan devlet tiyatrosu oyuncularının Denizli turnesini iptal ettiğini duyurmasının ardından olay, sosyal medyada gündem olmuştu

Devlet Tiyatroları Denizli’de oyunlarını Pamukkale Üniversitesi Kınıklı Yerleşkesi içerisinde bulunan Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezinde sergiliyor. Turneye çıkan Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Adana Devlet Tiyatroları burada oyunlarını sergileyerek tiyatro severlerle buluşuyor. Devlet Tiyatrosu ile Pamukkale Üniversitesi arasında yapılan protokol gereği oyunlar 10 yılı aşkın süredir burada gösteriliyor.

AKADEMİSYEN İLE OYUNCULAR ARASINDA TARTIŞMA

Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezinde dün Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Binbir Gece Masalları” oyunu öncesi sanatçılara Prof. Dr. Fatih Yayla arasında tartışma çıktı. Oyun sonrası sahneden açıklama yapan oyuncular, Devlet Tiyatrosu’nun Denizli’den çekildiğini duyurdu. Seyirciler ise oyuncuları ayakta alkışlayarak üniversite yönetimine tepki gösterdi.

‘PILINIZI PIRTINIZI TOPLAYIN GİDİN’

Denizli'den çekildiklerini duyuran oyuncular ardından sahnede bir metin okudu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Ne yazık ki bugün oyundan önce yaşanan talihsiz bir olaydan dolayı görüştüğümüz üzüntü ve şikayetlerimizi dile getirmeye çalıştığımız, üniversitenin görevlendirdiği akademisyen, sorunlarımızı çözmediği gibi daha da agresif davranıp ‘Kendisi utanmadan, pılınızı pırtınızı toplayın gidin’ diyerek maksadını aşan cümleler kurmuştur. Normalde bu üslup, oyun ihlaline yol açabilecekken Genel Müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmeler sonucunda siz saygıdeğer seyircilerimizin etkilenmemesi için temsilimizi söz verdiğimiz gibi gerçekleştirdik. Biz isterdik ki Denizli’yle olan organik bağlarımız artarak çoğalsın. Ancak ne yazık ki yaşananlar bizi ilişkilerimizi kesme noktasına getirmiştir. Anlaşılıyor ki üniversite yönetimi bizi burada misafir etmek istemiyor. Bu oyunumuzun Devlet Tiyatrosu’nun Denizli’de gerçekleştirdiği son temsil olduğunu üzülerek belirtmek istiyoruz. Sevgi ve saygılarımızla.”

O PROFESÖR GÖREVDEN ALINDI 

Yaşanan gelişmelerin ardından Pamukkale Üniversitesi Rektörü Ahmet Kutluhan, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Fatih Yayla'yı görevden aldı. Kutluhan'ın Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Tamer Karadağlı ile görüşerek tiyatrocuları Denizli hakkında verdiği kararı da iptal ettirdiği öğrenildi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 4
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 2
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yaymlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!