Pamukkale’de Garip Olay 12 Sene Önce Çalındı Hala Bulunamadı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Pamukkale’de Garip Olay 12 Sene Önce Çalındı Hala Bulunamadı
Denizli’nin Pamukkale İlçesinde 2008 tarihinden önce suyoluna ait Roma döneminden kalma kabartma çalındı. Pamukkale Üniversitesi’nden Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Celal Şimşek’in konuyla ilgili sosyal medya paylaşımı ise konunun tekrar gündem olmasına sebep oldu. Kültür ve Turizm İl Müdürü Turhan Veli Akyol ise konuyla ilgili açıklama yaptı.
denizli büyükşehir

Roma dönemine ait Karahayıt-Hierapolis suyolu üzerindeki yer alan kabartmalar kimliği belirsiz kişiler tarafından 2008’den önce çalındı. Yaklaşık 1 metre eninde ve yarım metre yüksekliğindeki kayanın çalınmasını Prof. Dr. Celal Şimşek’in sosyal medya hesabına taşıması ise kafa karışıklığı yarattı. 

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Celal Şimşek konuyla ilgili sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Prof. Dr. Şimşek, “Bugün çok üzüldüm. Karahayıt-Hierapolis su yolu üzerinde yer alan bu kabartma maalesef çalınmış. Tek yayın benim yazdığım. İnşallah bulunur”

Ayrıca Prof. Şimşek “Sağ tarafında Artemis, solunda Apollon Kitharodos ve Dionysos tokalaşması betimlenen kabartma. Karahayıt 1917 nolu parselin yakınındaki kayada. Yüksekliği 60, genişliği 97 santimetre. Kaya üzerinde ve yerden yüksekliği 3 metre” ifadelerinin yer aldığı metni de paylaştı.

O ESERİN EN AZ 12 SENE ÖNCE ÇALINDIĞI ORTAYA ÇIKTI

Konuyla ilgili Turhan Veli Akyol “Hocamız konuyu geç fark etmiş. Bahse konu olan kabartma 2008 tarihinden bile önce çalınmıştır. Tutanak 2008 yılına aittir. Hocamızın bu konudaki hassasiyeti, yayıncının tek kendisi olması. Çalınan tarihi eserin bulunması için çalışmalarımız devam etmektedir. Kültür varlıklarımızı korumak bizler için çok önemli. Bunlar Denizlimizin yaşayan tarihi” dedi.

Karahayıt Kabartması’nda üç figür bulunuyordu. Sağda Efes Artemis Kült Heykeli, Solunda Apollon Kitharodos ve Dionysos Tokalaşması betimlenmişti. Yüzeysel olarak işlenmiş kabartmada figürlerin yüz, elbise ve tokalaşan elleri aşınmıştı.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yol Verme Kavgasında Silahlar PatladıÖnceki Haber

Yol Verme Kavgasında Silahlar Patladı

Denizlispor’un Acı GünüSonraki Haber

Denizlispor’un Acı Günü

Yorum Yazın

Kayıp Adamın Bulunması Ekrana Çıktılar
Denizli’de Otobüs Kazalarını En Aza İndirmek İçin Toplandılar
Servergazi Devlet Hastanesinde 90 Uzman Hekim, 961 Personel Hizmet Veriyor
Çalkebir Kültür Ve Dayanışma Derneği’ne Ahmet Akbay Seçildi
20.02.2020 Tarihinde, 2020 Veliyi Kendi Evlerinde, Saat 20.20’de 2020 Öğretmenlerle Ziyaret Etti
DENİB Akademi’den 'Transmedya hikaye anlatıcılığı eğitimi'
Karateci Denizlili Damla Su Türemen’den Yeni Hedefler
Pamukkale Belediyesi’nin Desteğiyle Ali Şir Nevai Anıldı
Başkan Filiz’den Acıpayam Ve Honaz İlçe Başkanları İle İlgili Açıklama Geldi
Mortan İle Global Ekonomide Gelişmeler Ve Denizli'nin Potansiyeli Konuşuldu

Başka haber bulunmuyor!