PAÜ’lü Öğretim Üyesi, Halil İnalcık Özel Ödülü’nün Sahibi Oldu            

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PAÜ’lü Öğretim Üyesi, Halil İnalcık Özel Ödülü’nün Sahibi Oldu            
Abone ol
Pamukkale Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Beyazıt “Osmanlı İlmiye Mesleğinde İstihdam (XVI. Yüzyıl)” isimli yayını ile Halil İnalcık Özel Ödülüne layık görüldü. 
büyükşehir

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) tarafından Üniversitelere yönelik nitelikli Türkçe telif eser üretimini amaçlayan 2019 yılı TESEP kapsamında; İki Telif Eser Ödülü, bir Halil İnalcık Özel Ödülü ve üç Kayda Değer Eser (Mansiyon) Ödülü olmak üzere toplam altı Türkçe bilimsel telif eser TÜBA-TESEP Ödülü’ne layık görüldü. Bu yılın Halil İnalcık Özel Ödülü ise Pamukkale Üniversitesinin oldu.

2019 yılı TÜBA-TESEP Ödüllerinde Halil İnalcık Özel Ödülü’ne layık görülen PAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Beyazıt çalışmasında; XVI. Yüzyıl’da Osmanlı Devletinde adli, idari, dini ve eğitim öğretim hizmetlerini yerine getiren ilmiye sınıfının istihdamını konu edindi. Prof. Dr. Beyazıt, Osmanlı ilmiye zümresinin istihdamının klasik biçiminin tespitini yaparak yüzyılın ikinci yarısında yaşanan değişimin sebeplerine ve özelliklerine odaklanmanın yanı sıra, İlmiye mesleğine nasıl girilebildiği, mesleğe girenlerin hangi sosyal tabandan geldikleri, nüfus artışına bağlı olarak mesleğe giren sayısında artış olup olmadığı ve devletin bu hususta aldığı tedbirlerin neler olduğuna ilişkin sorularıncevaplarını da arıyor. Ödüllü çalışmada aynı zamanda ulemaların, kadılık ve müderrislik yolunda nasıl ilerledikleri, mekânda ve grup içinde nasıl hareket ettikleri araştırılıyor ve ulemanın göreve atanma ve görevden ayrılma süreçleri sebepleriyle birlikte değerlendiriliyor.

Yapılan çalışma ve kazanılan ödülle ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Yasemin Beyazıt, Halil İnalcık’ın Osmanlı tarihçiliğinde bir duayen olduğunu, yüzlerce eser vererek Osmanlı tarihini Türkiye’de ve dünyada önemli bir çalışma alanı haline getirdiğini, pek çok öğrenci yetiştirdiğini, hocanın vefatının ardından TÜBA’nın TESEP kapsamında onun adına özelödül vermeye başladığını ve kendisinin de bu ödüle layık görüldüğü için büyük mutluluk yaşadığını ifade ederek ödülün öğrencileri, asistanları için bir örnek oluşturmasını temenni ettiğini söyledi.

 

 

 

Rektör Bağ, Prof. Dr. Beyazıt’ı Tebrik Etti

 Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, aldığı ödül sonrasında Prof. Dr. Yasemin Beyazıt’ı 2019 yılının son senato toplantısına davet etti. Burada Prof. Dr. Beyazıt, hazırladığı yayın ve kazandığı ödül ile ilgili Senato Üyelerini bilgilendirdi.

Pamukkale Üniversitesi akademisyenlerinin uzun ve titiz çalışmalarının ardından elde ettikleri başarı ve ödüllerin, tüm Üniversiteye gurur ve mutluluk yaşattığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, başarılarından dolayı Prof. Dr. Yasemin Beyazıt’ı tebrik ederek, kendisine şilt ve hediye takdiminde bulundu.

 

Prof. Dr. Yasemin Beyazıt’a Ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Takdim Etti

 “Osmanlı İlmiye Mesleğinde İstihdam (XVI. Yüzyıl)” isimli yayını ile 2019 yılı Halil İnalcık Özel Ödülü’ne layık görülen Pamukkale Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Beyazıt,30 Aralık Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet, Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen 2019 yılı TÜBA ve TÜBİTAK Bilim Ödülleri Töreni’nde ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

 

 

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizli Ticaret Odası, 2020 Yılına Hızlı Ve Anlamlı Bir Giriş YaptıÖnceki Haber

Denizli Ticaret Odası, 2020 Yılına Hızlı...

Karşıdan Karşıya Geçmek İsteyen Genç Canını Hiçe SaydıSonraki Haber

Karşıdan Karşıya Geçmek İsteyen Genç Can...

Yorum Yazın

Denizli’de Çocuklar Havaya Aldırış Etmedi Dışarı Çıktı
Denizli’de Korona Virüs Belirsizliği
Yangına Haber Vermek İstedi İçi Dolu Pazar Arabasından Oldu
Denizli’de Çiçekler toprakla buluşuyor
Denizli’de 450 Kişi Sokağa Çıkma Kısıtlamasına Uymadı
Denizlispor 54. Yaşını havai fişeklerle kutladı
Denizli’de Yıldırım Düşen Ağaç Parçalandı
Kuyu faciasında ölen vatandaş toprağa verildi.
Denizli’de 29 Mayıs Cuma Namazı Kılınacak Camiler Belli Oldu
Çal’ın Kadın Kaymakamı Şehit Ailelerini Unutmadı
Denizli’yi Dolu Vurdu Birçok Ürün Zarar Gördü
Başkan Erdoğan "Milletimiz, yarınlarını ipotek altına aldırmayacaktır!"
Çardak’ta Çıkan Ahır Yangını Korkuttu
Denizli’de İtfaiye Ekipleri Yaklaşık 4 Günde 73 Olaya Müdahale Etti
Denizli'de çatıdan yaşlı adam düştü
Laodikya Antik Kenti’nin Gün Yüzüne Çıkarılmasını Sizler Göremeyeceksiniz
Denizli için sağanak yağış uyarısı! Meteoroloji saat verdi
Denizlispor 54 Yaşında
Denizli’de Aldığı Telefonun Bozuk Olduğunu Söyleyen Genci Bıçakladı
Pamukkale Turizm Seferlerine Başlıyor İşte O Tarih

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar