kampüs yol

Ruhsal Dayanıklılığı Arttırmak İçin Bunları Yapın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ruhsal Dayanıklılığı Arttırmak İçin Bunları Yapın
Abone ol
Denizli Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Zıblak, koronavirüs salgınının (COVİD-19), insanları sadece fiziksel olarak değil ruhsal anlamda da etkilediğini belirterek bu dönemde ruh sağlığının bozulabileceğini vurguladı ve bazı önerilerde bulundu.
büyükşehir

COVİD-19’un, tüm dünyayı yaş, cinsiyet, ırk, kültür, din ve ekonomik durum ayırt etmeksizin etkileyen bir durum halini aldığını belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Zıblak, bu sürecin; herhangi bir ruhsal rahatsızlığı olmayan insanlarda birtakım ruhsal belirtilere yol açabileceğini, zaten bir  psikiyatrik hastalığa sahip kişilerde ise hastalığın alevlenmesine neden olabileceğini söyledi. Zıblak: “COVİD-19 salgını, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Mart 2020’den itibaren pandemi olarak kabul edildi. Dolayısıyla hem fiziksel hem de ruhsal olarak dünyadaki tüm insanlar olarak benzer bir sürecin içinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Enfeksiyondan korunma ve kontrol anlamında fiziksel önlemlerin neler olduğunu pandemi ile geçirdiğimiz bu süreçte öğrendik fakat ruhsal olarak ne gibi önlemler alabiliriz, bunu da iyi bilmeliyiz. Çünkü yaşadığımız bu pandemi; insanların ruh sağlığında bozulmalara ya da psikiyatrik hastalığa sahip kişilerde hastalığın alevlenmesine, dolayısıyla hem kişide hem de bakım verende strese yol açabilir. Virüse maruz kalınmasa da, kişilerde hasta olma ya da ölüm korkusu, çaresizlik hissi veya hasta olan kişiler ile ilgili suçluluk duygusu meydana gelebilir. Yaşanan bu duygular yoğunlaştıkça ruhsal olarak kişinin, daha zayıf düşmesine yol açabilir. Hastalıkla mücadele edenlerin ve yakınlarının yaşadığı strese bir de hastalık nedenli damgalanma, damgalanmanın getirdiği yalnızlık hissi de eklenebilir. Depresyon, yalnızlık hissi, çaresizlik, ümitsizlik, kaygı ve panik hissi, yoğun korkular, sinirlilik, tahammülsüzlük, öfke patlamaları, isteksizlik, konsantrasyon güçlüğü, aşırı zihinsel uğraşlar ve düşünceler, uyku ve iştah sorunları, bedensel sorunlar hepimizin yaşayabileceği ruhsal sıkıntılar olarak yaşamımıza girebilir” şeklinde konuştu.

 

Ruhsal Dayanıklılığı Arttırmak İçin Bunları Yapın

Dr. Alper Zıblak, COVID-19’la mücadelede ruh sağlımızı korumak adına alınabilecek önlemler ve yapılabilecekler konusunda da önerilerde bulunarak umut duygusunu korumanın ve olumlu düşünmeyi sürdürmenin önemli olduğunu söyledi ve şöyle konuştu: “Pandemi süresince;

COVID-19'la ilgili medya yayınlarına gereğinden fazla maruz kalmaktan kaçının.

Bedeninize iyi bakın. Sağlıklı, dengeli yemekler yemeye çalışın, düzenli egzersiz yapın, bolca uyuyun, alkol ve uyuşturuculardan kaçının.

Rahatlamak için zaman ayırın ve yoğun duyguların geçeceğini kendinize hatırlatın. Haberleri izlemeye, okumaya ya da dinlemeye mola verin. Tekrarlayan biçimde krizi duymak ve görüntüleri görmek üzücü olabilir. Normal yaşamınıza dönmek için hoşlandığınız diğer bazı etkinlikleri yapmaya çalışın.

Diğer kişilerle bağlantı kurun. Endişelerinizi ve nasıl hissettiğinizi bir arkadaşınız ya da aile üyenizle paylaşın. Sağlıklı ilişkileri sürdürün.

Koronavirüs salgını ile mücadelede bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri daha da önem kazanan uyku kalitesini arttırmak için; her gün aynı saatlerde uyuyup uyanın, yatmadan en az bir saat önce elektronik cihazları kullanmayı bırakın, çay ve kahve tüketiminize dikkat edin.

Gün ışığı almayı ihmal etmeyin.

Düzenli egzersiz yapın” dedi.

 

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
65 Yaş Ve Üzeri Kişiler İçin Yeni GenelgeÖnceki Haber

65 Yaş Ve Üzeri Kişiler İçin Yeni Genelg...

İYİ Partili Adaydan Çarpıcı SözlerSonraki Haber

İYİ Partili Adaydan Çarpıcı Sözler

Yorum Yazın

Denizlispor Maçında Olay Protokol Yine Karıştı
Başakşehir Denizlispor maç sonucu 2 - 0 (özet)
Denizlispor'da Başkan ve 2 yönetici PFDK'lık oldu
Denizli’de yine intihar iple kendini astı
Denizli’de su kesintisi bu mahallerde sular kesilecek
DTO’nun Denizli Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi’nde İlk Adım Atıldı
Bakan Yardımcısından PAÜ ve Pamukkale Teknokent’e Ziyaret
Denizli'yi Dolu Vurdu Pamukta Büyük Zarar
Tff Açıkladı Denizlispor-Trabzonspor Maçının Günü Değişti
Denizli Bilnet Okulları'ndan Covid-19 Tedbirleri
Denizli'de Alı Marım Bulvarı yenileniyor
Denizli'de otomobilde yılan paniği
Katil ortak 7 yıl sonra tutuklandı
Üniversitenin Yolu Buradan Geçiyor Kampüs Yolu Denizli’nin Hizmetinde
Levent Karaduman Cinayetinde Bir Gözaltı Daha
Milyonlarca Liralık Vurgun Yapan Çete Son İşlerinde Yakalandı
Denizlililer dikkat! Meteoroloji bugün için uyardı
Kuzen Cinayetinde Ceset Parçaları 17 Saatin Sonunda Çıkartıldı
Denizli’de Yılan Sokan Kadın Yatağında Ölü Bulundu
Denizli elektrik kesintisi (7 Temmuz 2020)

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar