Denizli
25 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Tapu ve Kadastro'da yeni dönem! Gereksiz vergi istisnası...

Tapu ve Kadastro'da yeni dönem! Gereksiz vergi istisnası...
Ekonomi yönetimi, ekonomiye katkısı olmayan vergi indirim, istisna ve muafiyetleri listeleyerek yeni bir taslak hazırladı. Bu kapsamda, gayrimenkullerin ve arsaların gerçek değeri üzerinden alım satımını sağlamak amacıyla çalışmalar başlatıldı. Taslağın Meclis kapanmadan yasalaştırılması planlanıyor.

Kamuda tasarrufun artırılması amacıyla ikinci adım için çalışmalar başladı. Mali önlemler paketinde, dört alanda yapısal reformların hayata geçirilmesi planlanıyor. İlgili bakanlıklar ve AK Parti’nin yeni bir torba yasa teklifi hazırlayacağı öğrenildi. Bu kapsamda, kayıt dışı ekonomi ile mücadele, Kamu İhale Kanunu, KİT yönetimlerinin yapısının değiştirilmesi ve vergi yasalarındaki istisnaların sınırlandırılması konularında yeni bir yapılanmaya gidilecek.

Farklı Koltukta Tek Kişinin Yönetimine Son

KİT yönetimlerinde yapılacak değişiklikle, yönetim kurulu başkanı ile genel müdürün aynı kişi olması uygulamasına son verilecek. Böylece hem harcamalara kısıtlama gelecek hem de hesap verilebilirlik artacak.

Kamu İhale Kanunu'nda Değişiklik

Sabah gazetesinin haberine göre, Kamu İhale Yasası'nda yapısal bazı düzenlemeler gündeme gelecek. Değişiklikle kamu harcamalarında şeffaflık, denetim ve tasarrufun daha da artırılması hedefleniyor. Bu alandaki düzenlemelerin aynı bir teklif olarak verilmesi de gündemde.

Gereksiz Vergi İstisnalarına Son

Ekonomi yönetimi, vergi mevzuatındaki muafiyet ve indirimleri gözden geçirerek, ekonomiye katkısı olmayan indirim, istisna ve muafiyetleri belirledi. Birçok başlıkta yürürlükte olan istisna ve muafiyetlerden kaldırılması gerekenleri tespit etti. Muafiyetin bedelinin ise 2 trilyon lira seviyelerinde olduğu ifade ediliyor.

Gayrimenkulde Vergiye Yeni Dönem

Hükümet, gayrimenkullerin ve arsaların gerçek değeri üzerinden alım satımını sağlamak için bir çalışma başlattı. Bu çalışma kapsamında, taşınmazlardan elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi planlanıyor. Bunun için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne entegre bir gayrimenkul değer bilgi merkezi kurulacak ve taşınmazların değerlerine yönelik veriler ile mülkiyet bilgileri bu merkezde tutulacak. Tapudaki işlemler, bu merkezdeki bilgilere ve taşınmazla ilgili ekspertiz raporuna dayanarak gerçekleştirilecek.

Bütçe Açığının Yüzde 5 Seviyesine Düşürülmesi Hedefleniyor

Kamu harcamalarında kesintiler ve gelir artırıcı uygulamalarla bütçe açığının yüzde 5 seviyesine indirilmesi planlanıyor. Maliye Bakanlığı'nın çalışmaları Meclis gündemine gelerek vergi mevzuatındaki güncellemeler yasalaştırılacak. Yeni vergi paketi, kayıt dışı ekonomi ile mücadele ve ihale mevzuatında yapılacak değişikliklerle eylülden itibaren uygulanacak. Orta Vadeli Plan eylül ayında güncellenecek.

KAYNAK SABAH

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 3
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!