Tavas Kahramanının Heykelini Diktiler

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tavas Kahramanının Heykelini Diktiler
berrpar
Abone ol
Tavas Belediyesi tarafından atıl bir halde bulunan Tavas'ın en güzel köşesi milletin hizmetine sunuldu.
büyükşehir

Milli mücadele yıllarının en önemli kahramanı Aydın'ın Umurlu Köşk kazaları ve Serçe Köyü'nün kurtuluşunda 50 civarında kızanıyla (askerle) düşmanı püskürtmeyi başaran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün övgüsüne mazhar olan Köpekçi Nuri Efe Parkı ve Heykeli açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi. Tavas için önem arz eden değerleri gün yüzüne çıkarmayı hedeflediklerini belirten Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, "Bugün Tavas için çok önem arz eden bir gün. Zeybek denince akla Tavas yarenler şehri gelir.

Şehrimizin kapısı diyebileceğimiz alanda kısa süre içinde mezbelelik bir alanı güzelleştirerek Tavas'ımıza kazandırdık. Düşman postalını bölgemize sokmayarak 1. Dünya Savaşı sırasında büyük başarı sağlayan Köpekçi Nuri Efe heykelini de dikerek zeybekler diyarı Tavasımızla özleştirdik. Milli Mücadale kahramanımız Köpekçi Nuri Efe'nin aziz hatırasına bir değer katabilmenin onurunu yaşıyoruz. Kaidesiyle birlikte 6.5 metreyi bulan ve yolu Tavas'tan geçecek olan herkesin göreceği bu harika eserimizi, ülkemizin en önemli heykeltraşalrından biri olan Prof. Dr. Tankut Öktem'in kızı Pınar Hanım'ın ve öğrencilerinin Tankut Öktem Heykel Atölyesi'nde yaptırdık. Yapımı aylarca süren bu muhteşem sanat eseri için değerli sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum" dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "İlçeleri, şehirleri değer katan yaşanmışlıklar, tarihler ve insanlar o şehrin özünü oluşturur. İleriye emin adımlarla hızlı bir şekilde gitmeyi planlıyorsak özümüzden kopmadan, değerlerimizi de gelecek nesillere aktararak bunu gerçekleştirebiliriz. Bu güzel eseri ve parkı Tavas'ımıza kazandıran Belediye Başkanımız Turhan Veli Akyol kardeşime çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Ak Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök, "Tavas alt yapısını üst yapısını en modern şekilde tamamlamış, şehri markalaştırma konusunda emin adımlarla ilerleyen bir ilçemiz. Tavas milli mücadele döneminde ne kadar çok fedakarlık yapmış buna bugün bir kez daha şahit oluyoruz. Emeği geçenlerden Allah razı olsun" dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili  Av. Cahit Özkan, "Tavas'ımızın geçmişte yaşamış pek çok büyüğü var, kahramanı var. Bugün burada istikbalimizin ve istiklalimizin güvencesi olan milli mücadele yıllarında çok büyük emekleri olan bir kahramanımızın adıyla özleşen parkımızın ve heykelimizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Tavas Belediye Başkanımıza ve ekibine bu güzel eseri Tavas'a kazandırdıkları için teşekkür ediyorum" dedi.

Denizli Valisi Hasan Karahan, "Geçmişimizde bu millete canıyla, kanıyla hizmet edip bu topraklara düşman ayağı değdirtmeyen yiğitlerimizi, büyüklerimizin hatıralarını yaşatmaya devam edeceğiz. Çünkü biz onlardan güç alıyoruz. Geleceğe onlarla ümitle bakıyoruz. Bu millete bu zamana kadar düşman eli değmedi bundan sonrada değmeyecek. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Program heykel açılışı ve ikramlarla son buldu.

Tavas Belediye Başkan'ı Turhan Veli Akyol, "Köpekçi Nuri Efe Heykel ve Park açılışlarımızda teşrifleriyle bizleri onurlandıran;Denizli Valimiz Sn. Hasan Karahan'a, AK Parti Grup Başkan Vekilimiz Sn. Av.Cahit Özkan'a, AK Parti Genel Merkez Ege Bölge Koordinatörlerimizden, Demokrasi ve Hakem Kurulu Üyesi Sn. Kurtcan Çelebi'ye,Milletvekilimiz Sn. Nilgün Ök'e, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn Osman Zolan'a, İl Emniyet Müdürümüz Sn. Mevlüt Demir'e, Merkezefendi Kaymakamımız Sn. Dr. Adem Uslu'ya, Tavas Kaymakamımız Sn. Recep Öztürk'e, Denizli Ticaret Borsası Başkanımız Sn. İbrahim Tefenlili'ye AK Parti İl Başkan Yardımcımız Sn. Halil Turan'a, AK Parti İlçe Başkan Vekilimiz Sn. Hasan Hüseyin Büyüktarakçı'ya ve İlçe Yönetimimize, Milliyetçi Haraket Partisi İl Başkanımız Sn. Cafer Birtük ve ilçe yönetimine, Merkezefendi Belediye Başkanımız Sn. Muhammet Subaşıoğlu'na, Pamukkale Belediye Başkanımız Sn.Hüseyin Gürlesin'e, Honaz Belediye Başkanımız Turgut Devecioğlu'na, Çardak Belediye Başkanımı Sn. Mahmut Öztürk'e, Çameli Belediye Başkanımız Sn. Cengiz Arslan'a, Beyağaç Belediye Başkanımız Sn. Mustafa Akçay'a, Kale Belediye Başkanımız Sn. Mehmet Salih Sağınç'a, Babadağ Belediye Başkanımız Sn. Salim Demirezen'e, Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Tanıtım Daire Başkanımız Sn. Hüdaverdi Otaklı'ya, Meclis Üyelerimize, Muhtarlarımıza, Meslek Odalarımıza, Kurum Müdürlerimize, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza ve tüm hemşehrilerimize, çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim" dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar