Turizmciden Devlete Çağrı İnsan Bile Bile Ölüme Gider Mi?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Turizmciden Devlete Çağrı İnsan Bile Bile Ölüme Gider Mi?
Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen, korona virüs önlemleri kapsamında kapatılan otellerin virüs tehdidi geçse bile sektörün zor duruma düşeceğini söyledi. Şen, "İnsan bile ölüme gider mi? Peki turizm sektörü bile bile ölüme terk edilir mi?" dedi.
denizli büyükşehir

Çin'den dünyaya yayılan ve binlerce can alan korona virüs dünyayı teyakkuza geçirdi. Tüm dünyada hayatı durma noktasına getiren virüse karşı dünya ekonomisi de zor günler geçiriyor. Virüse karşı en çok kan kaybeden sektörler arasında ise turizm sektörü yer alıyor. Virüse karşı önlemler kapsamında kapanan otellerden bazıları karantina alanı olarak seçilirken, sektörün gelecek kaygısı ise en yüksek seviyeye ulaştı.      SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR     Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Gazi Murat Şen, sağlık çalışanlarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Şen, sağlıkçıların özverili çalışmaların ardından virüsün kısa sürede kontrol altına alınacağını söyledi.         SONBAHAR BÜYÜK BELİRSİZLİK İÇERİYOR    Turizm sektörünün son durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Şen, "Mayıs, Haziran ayından sonra virüsün yayılma hızı yavaşlasa bile, sonbahar ile birlikte ne olacağı belirsizdir. Dolayısıyla sektörümüz aslında bir iki aylık bir sorun ile değil sonuçları belki de yılları etkileyecek bir krizle karşı karşıyadır. Önümüzdeki günlerde ülkemizde hiç virüs kalmasa bile toplam turizm sektöründe 700 bin ile 1.5 milyon kişinin işsiz kalması riski ile karşı karşıyayız. İnsanların bile bile ölüme mi gidilir diye kendilerine sordukları bu dönemde, yeniden seyahat planları yapması, Seyahate çıkması, turizm faaliyetlerine katılması çok zaman alacaktır.     SEKTÖR ÇÖZÜM BEKLİYOR  Turizmcinin dayanma gücü nedir? Devletin buna katkısı ne olacaktır? Bunun planlanması nasıl yapılacaktır? Virüsün yayılması önlense bile önümüzdeki Temmuz ve Ağustos ayında gerçekleşebilecek son dakika turizmine güvenmek ne kadar sürdürülebilirdir?

    Tüm bu soruların yanıtı için yerelde sektör temsilcilerinin görüşlerinin, tespitlerinin, çözüm önerilerinin karar vericilere aktarılması gerekmektedir. Biz bu süreçte derneğimiz ve bağlı olduğumuz federasyon kanalı ile sesimizi duyurmaya çalışıyor, üretilecek çözümlerde paydaş olmaya çalışıyoruz. Stratejik sektör olarak görülen turizm sektörünün, ülkemiz istihdamının ve ekonomisinin çok önemli bir payını oluşturan tüm işletmelerimizin canlı ve faal kalabilmesi derdimizdir. Denizli gibi ülkemiz turizminde çok önemli bir payı olan kentimizin karşı karşıya olduğu riskin değerlendirilmesi, özelde çözüm önerilerinin üretilmesi için yerel yöneticilerimizin ve milletvekillerimizin konu ya  daha fazla önem vermesi, hükümetin üretmesini beklediğimiz destek ve çözümlerin kentimiz özelinde ne gibi etkilerinin olacağı konusunda görüşlerimizi işletmelerimiz ve çalışanlarımız adına bildirmenin ülkemizin ve kentimizin bu krizden en az hasarla çıkabilmesi için gerekli olduğuna inanıyoruz. Kentimizdeki turizm faaliyetlerinin ve turizm istihdamının sürdürülebilir olması için acil önlem planları ve kriz yönetimi oluşturmalıyız. Bu süreçte valimizi, belediye başkanlarımızı ve milletvekillerimizi yanımızda görmek isteriz" diye konuştu.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bilet Alırken Bir Koltuk Boş BırakılıyorÖnceki Haber

Bilet Alırken Bir Koltuk Boş Bırakılıyor

Kızılcabölükspor Süresiz İzne ÇıktıSonraki Haber

Kızılcabölükspor Süresiz İzne Çıktı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!