Denizli
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Türkiye’de dişhekimi sayısı artıyor! AB ortalamasını geçecek

Türkiye’de dişhekimi sayısı artıyor! AB ortalamasını geçecek
Denizli Dişhekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, 2014’te öngörülen programın üstüne çıkıldığı ve Türkiye’de dişhekimi sayısının hızla arttığına dikkat çekti. Akyol, “Beş yıl içinde yaklaşık 50 bin yeni dişhekimi mezun olacak. Bu durumda toplam dişhekimi sayısı 90 bine ulaşacak. Bu sayı Avrupa ortalamasını aşıyor. Acilen çözüm bulunmalı” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılında hazırlanan “Sağlık İşgücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi 2023 Yılı Projeksiyonu Raporu”na göre, dişhekimliği ve eczacılık mesleklerinin arzı, ihtiyaçtan fazla olacağı öngörülmüştü. Raporda, dişhekimliği kontenjanının yıllık en fazla bin olarak belirlenmesi ve 2023 yılında toplam 38 bin dişhekimine ulaşılması hedeflenmişti. Ancak, bu projeksiyonun oldukça üzerine çıkılarak 2021 yılında dişhekimi sayısı 39 bin 851’e ulaştı. Dişhekimliği Fakültelerinde son yıllarda artan kontenjanlar, Sağlık Bakanlığı’nın öngördüğü rakamları aştı. 2023/2024 döneminde toplam kontenjan ve yeni kayıt sayısı 11 bin 254’e yükseldi. Eğer bu artış trendi devam ederse, 2028 sonrası için ciddi bir krizle karşılaşılacağı öngörülüyor.

AVRUPA ORTALAMASINI GEÇECEK

Dişhekimliği Fakültelerine öğrenci alımının durdurulması ve mevcut öğrencilerin mezun olması durumunda, beş yıl içinde yaklaşık 50 bin yeni dişhekimi mezun olacak. Bu durumda toplam dişhekimi sayısı 90 bine ulaşacak ve 2028 yılında bir dişhekimine düşen nüfus yaklaşık 970 kişi olacak. Bu sayı, Avrupa Birliği ve OECD ortalamalarının üzerinde kalacak. Ayrıca, hızla artan öğrenci sayısına nitelikli eğitim verecek öğretim üyesi kadrosunun yetiştirilmesi mümkün görünmüyor. Fakülteler arasında eğitimin niteliği, eğitici insan gücü ve altyapı açısından ciddi eşitsizlikler bulunuyor. Yükseköğretim alanında öğrenci başına düşen öğretim elemanı sayısı yetersiz. Gelişmiş ülkelerde dişhekimine yılda başvuru sıklığı kişi başı 5 iken, Türkiye’de bu oran sadece 0.62. Yani, gelişmiş ülkelerde kişiler yılda beş kez dişhekimine giderken, Türkiye’de ancak iki yılda bir kez dişhekimine başvuruluyor.

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇALIŞIYORLAR

Dişhekimleri, işsizlik ve düşük ücret arasında sıkışmış durumda. Genç meslektaşlar, asgari ücretin bile altında çalışmaya zorlanıyor. Bu durum, dişhekimlerini ülkeden kaçışa zorluyor. Veriler, bu kaçışın her yıl daha da artacağını gösteriyor.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ SIRALADI

Denizli Dişhekimleri Odası Başkanı Musa Akyol, “Kamu kaynaklarının etkin şekilde kullanılması, dişhekimliği eğitiminin geliştirilmesi, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin niteliğinin korunması, yurtdışına göçün durması ve dişhekimi emeğinin korunması için insan gücü planlaması yapılmadan dişhekimliği fakültesi kesinlikle açılmamalı. Henüz eğitime başlamamış fakülteler ivedilikle kapatılmalı. Eğitim veren fakültelerde ise kontenjanların hızla azaltılmasını sağlayacak kararlar zaman kaybetmeden alınmalı. En önemlisi, ülkedeki eğitim sistemi siyasi popülizmden uzak bir yaklaşımla ve bilimsel kriterlere uygun insan gücü planlamasıyla yeniden yapılandırılmalı” dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yaymlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!