Denizli
25 Haziran, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Araştırması Raporu'nda Denizli'den 21 Firma

Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Araştırması Raporu'nda Denizli'den 21 Firma
Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan "Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Firması Araştırması" listesinde Denizli’den 18 firma yer alırken, listede bulunan 3 firmanın ise Denizli’de yatırımları bulunuyor.

2023 yılında Denizli'nin ihracatı 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Jeopolitik gerilimler, enflasyonist baskılar, sıkı para politikaları ve taleplerde daralma gibi birçok olumsuz faktöre rağmen, Denizli 25 farklı sektörde, 185 ülkeye, 3.000 farklı ürün grubunda ihracat gerçekleştirdi.

DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, 2023 yılında Denizli'nin ihracat başarısını değerlendirdi. Memişoğlu, "2023 yılında Denizli ihracatı 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Jeopolitik gerilimler, enflasyonist baskılar, sıkı para politikaları ve taleplerde daralma gibi birçok olumsuz faktöre rağmen, 25 farklı sektörde, 185 ülkeye, 3.000 farklı ürün grubunda ihracata imza attık" dedi.

Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçı Firması

2024 Yılında Denizli'nin İhracatı

2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde Denizli ihracatının 1,8 milyar dolara ulaştığını belirten Memişoğlu, "İlimiz ve ülkemiz ekonomisinin dinamizmini her daim canlı tutmak adına gece gündüz demeden çalışan ihracat ailemizin her bir ferdine teşekkürlerimizi iletiyoruz" ifadelerini kullandı.

Sektör Çeşitliliği Öne Çıkıyor

Denizli ihracatında sektör çeşitliliğinin önemine değinen Memişoğlu, "Denizli ihracatını sektör çeşitliliği ön plana çıkarıyor. Tekstil-konfeksiyondan kabloya, bakır telden tarıma, iklimlendirmeden kimyevi maddelere, doğal taştan makine ihracatına kadar çeşitli sektörlerde önemli bir oyuncuyuz" dedi.

Fındık ve Balık İhracatı ile Öne Çıkıyor

Özellikle dikkat çeken ihracat kalemlerine vurgu yapan Memişoğlu, "Fındık üretilmeyen Denizli’de 2023 yılında 8,3 milyon dolarlık fındık ihracatı gerçekleşti. Deniz olmayan Denizli’den balık ihracatı yapıyoruz. Bu durum, Denizlili ihracatçının tüccarlık konusunda deneyimini ve başarısını ortaya koyuyor" dedi.

Sürekli Yükselen İhracat Performansı

Memişoğlu, Denizli'nin her sene ilk 10 ihracatçı il arasında yer aldığını belirterek, "Her sene ilk 10 ihracatçı il arasındaki konumumuzu koruyor, daha üst sıralara yükselmek için güncel gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dedi.

Tarihten Gelen İhracat Geleneği

DENİB Başkanı Memişoğlu, Denizli'nin tarihsel ihracat geleneğine de değinerek, "Her zaman belirttiğimiz gibi, 'Bu şehir 2000 yıl önce ihracat yaptı.' Sürdürülebilir ihracat artışı; ekonomik büyüme, döviz kazancı, teknoloji istihdam ve inovasyon anlamına geliyor" dedi.

Firmalara Teşekkür

Son olarak, Memişoğlu, "Bu araştırma vesilesiyle bizi gururlandıran firmalarımıza teşekkür ederiz. Denizlili ihracatçılar olarak ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkımızı sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!