Denizli
14 Nisan, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı, Denizli'deki Laodikya kazılarından ve heyetten övgüyle bahsetti

Ünlü Tarihçi İlber Ortaylı, Denizli'deki Laodikya kazılarından ve heyetten övgüyle bahsetti
Akademisyen, Yazar ve Ünlü Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, gündemine Denizli ili Pamukkale ilçesi Eskihisar’da bulunan Laodikeia (Laodikya) Antik Kenti yürütülen kazı çalışmalarını aldı. Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji ve Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek tarafından yürütülen kazıları takdirle  karşıladığını ifade ederek, “Denizli’deki Laodikeia’nın ünlü anıtsal çeşmesi ‘nymphaeum’, Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığındaki heyet tarafından restore edildi. Muhteşem havuzu, arşitrav-frizleri; alınlıkları ile sekiz sütunlu anıtsal bir çeşmedir. İmparator Traianus Laodikeia’daki Nymphaeumu’nda Türk arkeologlarını şükranla selamlıyor” dedi.

Denizli’nin en önemli antik kenti olan ve yeniden yaşatılması adına Prof. Dr. Celal Şimşek’in ekibi tarafından kazı çalışmaları sürdürülen Laodikya Antik Kenti’yle ilgili Türkiye’nin önemli bir isminden çok önemli açıklamalar geldi. Kazı Başkanı Şimşek’e de yer verilen açıklamaları Türkiye’nin belki de dünyanın en önemli tarihçisi olan Prof. Dr. İlber Ortaylı yaptı. Ortaylı yaptığı sosyal medya paylaşımında Türkiye’de ve özellikle Denizli’de gerçekleştirilen kazı çalışmalarını önemsediğini belirterek arkeologlara da övgüler yağdırdı.

İMPARATOR TRAİANUS, LAODİKEİA’DAKİ NYMPHAEUMU’NDA TÜRK ARKEOLOGLARINI ŞÜKRANLA SELAMLIYOR”

İşte Prof. Dr. Ortaylı’nın o değerli açıklamaları:

“Kocaman Roma İmparatorluğu’nun içinde İtalya kadar bir zengin bölge bugünkü Türkiye’dir. Son olarak Denizli’deki Laodikeia’nın ünlü anıtsal çeşmesi ‘nymphaeum’, Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığındaki heyet tarafından restore edildi. Muhteşem havuzu, arşitrav-frizleri; alınlıkları ile sekiz sütunlu anıtsal bir çeşmedir. İmparator Traianus, Laodikeia’daki Nymphaeumu’nda Türk arkeologlarını şükranla selamlıyor.

“EFES, ASYA’NIN PAYİTAHTI MESABESİNDEYDİ”

“Roma İmparatorluğu'nun içinde İtalya kadar bir zengin bölge bugünkü Türkiye; yani Küçük Asya eyaletleridir ve Antakya’dır. Efes, Asya’nın payitahtı mesabesindeydi; Efessos (Metropolis tes Asias). İmparator Augustus’un dönemindeki Ankara bir hayli imar gördü. Ünlü Augustus Mabedi eski çağ tarihi için çok önemli bir eserdir ve duvar yani cella yazıtları “Monumentum Ancyranum” diye bilinen Augustus’un bir nevi nutku ve biyografisidir.”

“DENİZLİ LAODİKYA’DAKİ ANITSAL ÇEŞME, CELAL ŞİMŞEK BAŞKANLIĞINDAKİ HEYET TARAFINDAN RESTORE EDİLDİ”

“Laodikeia bugün “Ladik” diye telaffuz ediliyor. Aynı ismi taşıyan iki şehirden birisi de Amasya-Samsun arasındadır. Denizli’deki kazı Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında yürütülüyor. Son olarak Laodikeia’nın ünlü anıtsal çeşmesi ‘nymphaeum’ bu heyet tarafından restore edildi. Muhteşem havuzu, arşitrav-frizleri; alınlıkları ile sekiz sütunlu anıtsal bir çeşmedir. Buna yakın bir anıtsal çeşme Side, Sagalassos ve Efossos’ta vardır.”

 “CUMHURİYETİMİZİN YURDU ANLAMAK İÇİN YAPTIĞI EN ÖNEMLİ HAMLELERDEN BİRİ ARKEOLOJİDEKİ İLERLEME”

“Roma İmparatorluğu’nun her tarafında Anadolu’daki kadar güzel ve çok sayıda nymphaeum bulunmaz. Nymphaeum Roma ve Yunan’a ait bir anıtsal çeşme türü değil; kendi özgün yapısı olmakla birlikte Beyşehir Gölü kenarında Hititlerin de güzel bir nymphaeumu (Eflatunpınar) olduğunu görürüz.
Türkiye’yi gezmek, eski çağ tarihini öğrenmek için güzel bir giriştir. Bizim yurdun zenginliğini korumak ise güç bir iştir. İlk defa bu bölgede ciddi kazılar yapmak, yapılan kazıları filolojik bir malumatla değerlendirmek Cumhuriyet’in işidir. Türkiye arkeolojisinin görevi çok ağırdır. Ama yaptıklarıyla da iyi tanınır. Cumhuriyetimizin yurdu anlamak için yaptığı en önemli hamlelerden biri arkeolojideki ilerlemedir. İmparator Traianus Laodikeia’daki Nymphaeumu’nda Türk arkeologlarını şükranla selamlıyor.

Serhat KÖSE

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!