Yörükler Çameli’de Şenlikte Buluştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yörükler Çameli’de Şenlikte Buluştu
Çameli Yörük ve Türkmen Derneği tarafından ve Çameli Belediyesi desteğiyle düzenlenen 4.Çameli Yörük Şenlikleri Çameli Paşa Deresinde düzenlendi.
denizli büyükşehir

Şenliğe, Çameli Kaymakamı Didem Dinç Çameli Belediyesi Başkanı Cengiz Arsan, Çameli Emniyet Amiri Bilal Cingör ,Ak Parti İlçe Başkanı Tanju Gököz ,Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı Yörükler Derneği Başkanı Özcan Özçelik ,Mahalle Muhtarları,Ramazan Kıvrak,Mülki idare amirleri ,ile farklı ilçelerden gelen dernek başkanları ve Yörükler ve binlerce vatandaş katıldı.

Yörükler Çameli’de Şenlikte Buluştu

YÖRÜK ŞENLİĞİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

Çameli Yörük Türkmen Derneği Başkanı Özcan Özçelik, Yörüklerin yüzlerce yıldır özünden ve benliğinden kopmadan geleneklerini, milli manevi değerlerini yaşattıklarını belirterek, ”Bağımsızlıklarına düşkün, devletine sıkı sıkıya bağlı Yörüklerimiz, yerleştikleri yerde geldikleri yeri, aldıkları terbiyeyi unutmayarak Anadolu’ya ve Türklüğe bağlılık göstermişlerdir. Yörükler atalarının eski yaşantılarını olduğu gibi, hiç bozulmadan koruyan Türkmenlerdir. Bu kapsamda değerlendirildiğinde Yörük kültürünün yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması önemlidir” dedi.

Yörükler Çameli’de Şenlikte Buluştu

Belediye Başkanı Cengiz Arslan, “Bu işi sorunsuz şekilde yıllardır yapan dernek başkanımıza teşekkür ediyorum. Türklerin örf, adet ve gelenekleri vardır. Bunların devamını sağlamak ve unutturmamak bizim boynumuzun borcu.. Belediye olarak her türlü şartlarda sizlerin yanındayız. Şenlikte emeği geçenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” şeklinde konuştu.

Şenlikte konuşan Kaymakam Didem Dinç,  ise “Türklerin yaylalara yerleşmesinde Yörüklerin büyük önemi olduğunu söyledi. “Bulunduğumuz bölgenin her yerinde Yörüklerin bir hatırası ve ruhu var. Geleneklerimizi unutturmayan ve onları yaşatmaya çalışan Yörüklere teşekkür ediyoruz. Bu etkinliği yapan Çameli Yörük Türkmen Derneği Başkanı Özcan Özçelik’e teşekkür ediyorum” diye konuşmasını tamamladı.

Yörükler Çameli’de Şenlikte Buluştu

TAM GÜN ETKİNLİK

Çameli ve çevre bölgelerden gelen Yörükler ve vatandaşlar Çameli Paşa Deresinde toplandı. Yörük grupları, önde, develer eşliğinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş anında yöresel ekipler folklor gösterileri yaptı.

GEÇMİŞİN TEMASI ; ESKİ MESLEKLER SERGİLENDİ

Yörük Şenliğinde her türlü detay düşünüldü Şenliğe katılan yüzlerce Yörük hem hasret giderdi, hem de nostalji yaşadı. Çadırlarda kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden Nalbantcılık,Kalaycılık,Tamircilik Demircilik , Saraç (koşumcu)yazmacılık, Semerci, Lehimci, Hallaç,Bıcakçı tahta oymacılığı gibi birçok mesleğin yer aldığı iş yerleri canlandırıldı vatandaşlar kaybolmaya yüz tutmuş ve kaybolan mesleklerin sergilenmesinin kendi açısından onur verici olduğunu dile getirdi.

Program Akşam 20:00’de Kendine has gülümsemesi, ezberden okuduğu beyitler, gençlerle yaptığı sohbetler yapan Avukatlığın yanısıra yayıncılık, yöneticilik, denetçilik, öğretmenlik ve sunuculuk yapan Hayati İnanç kısa bir konuşma yaptı . Çeşitli Konuşmalar ,Yöresel Sanatçıların kendine özgü Türküleri , Ozan Nihat’ın kendine has türküleri ,Ödül ve plaketlerin verilmesi ve Nihal Salda’nın konseri ile son buldu.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hapisten Çıkar Çıkmaz Dolandırıcılık YaptıÖnceki Haber

Hapisten Çıkar Çıkmaz Dolandırıcılık Yap...

Traktör Elektrik Direğini DevirdiSonraki Haber

Traktör Elektrik Direğini Devirdi

Yorum Yazın

Eşek Almaya Giderken Kaybolan Yaşlı Adam Bulundu
Denizli’de 8.Sınıf Öğrencileri Genel Tekrar Testleri İle Öğrendiklerini Pekiştirecek
Denizli, Asırlık Çınarından Birisini Daha Kaybetti
Denizli’de Kar Yağışı Bekleniyor
İran’da Ölü Sayısı Yükseldi
Yeşilay 100. Kuruluş yıldönümünde denizli de etkinlikler düzenlenecek
Jeotermal Alanda Çalışan Bilim İnsanları PAÜ’de Bir Araya Geldi
Büyükşehir'den "Hocalı Soykırımı" Konferansı
Denizli’den Erken Menopozla İlgili Uyarı Geldi
Denizli’de Koronovirüs Konuşuldu

Başka haber bulunmuyor!