Denizli
03 Aralık, 2022, Cumartesi
 • DOLAR
  18.63
 • EURO
  19.62
 • ALTIN
  1077.0
 • BIST
  4962.97
 • BTC
  17055.503$

Evliliğimiz Bitiyor Mu? Eşim Beni Artık Sevmiyor Mu?

08 Kasım 2021, Pazartesi 13:56
Evliliğimiz Bitiyor Mu? Eşim Beni Artık Sevmiyor Mu?

Merhaba Değerli Dostlar. Bugünkü köşe yazımızda çiftleri bazen meraklandıran, bazen canlarını sıkan, bazen de belirsizlik nedeniyle korkutan bir konuya değinmek istedik.

Katkı sağlaması dileğiyle keyifli okumalar.

Konuya bir örnekle başlayalım; kullandığımız aracımıza can ve mal güvenliğimiz açısından her yıl bakım yaptırıyoruz. Bunun için ya servise ya da bir ustaya götürerek yağını, frenlerini, lastiklerini, aküsünü ve gerekli tüm kontrollerini yaptırıyoruz. Yani, aracımıza özen gösteriyoruz. Peki, aracımızdan çok daha önemli olmasına rağmen aynı özeni evliliğimize gösteriyor muyuz!?

Biliyoruz ki, hiç kimse boşanmak ya da eşiyle sorun yaşayıp acı çekmek için evlenmez.

Evlilik öncesinde genel olarak yaşanan flört, söz kesme ve nişanlılık dönemleri enerji dolu, heyecanlı ve mutlu geçer, ki doğal süreç zaten budur. Ama nikah sonrası ilerleyen zamanlarda istenmese de küçük çapta da olsa sorunlar ortaya çıkar ve çözüm için gerekenler yapılmazsa kartopu gibi büyüyerek çoğalır, bazen de ne yazık ki boşanmaya kadar gider.

Bu arada konuyla doğrudan ilgisi olan şu bilgiyi sizlerle paylaşalım; Ülkemizde boşanma oranları konusunda 2020 yılına yönelik yapılan istatistiklere göre evliliklerin % 35'ten fazlası ilk beş yıl içinde değişik nedenlerle sona eriyor. Bu nedenlerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Eş uyumsuzluğu (kişilik/karakter, kültür farkı, ...), saygısızlık, sevgisizlik, değersizlik, iletişim sorunları, şiddetli geçimsizlik, görev ve sorumlulukları yerine getirmeme, aldatma, onur kırıcı davranış (sövme, aşağılama), fiziksel ve psikolojik şiddet, güvensizlik vb.

Ek bilgi: Denizli, 2020 yılı istatistiklerine göre boşanma grafiğinde Türkiye'de altıncı sıradadır).

Çiftlerin evlenmeden önceki flört, söz ya da nişanlılık dönemindeki mutluluk ve heyecan dolu buluşmaları, güzel sözler ve ilgi ne yazık ki evlilik sırasında zamanla azalma gösterebiliyor, bazen de tamamen bitiyor. Bu durumdan evlilik hayatı olumsuz etkilendiği için tekdüzelik (monoton) başlıyor. Eşler de (farkına varmadan), duygusal ve fiziksel olarak birbirinden uzaklaşıyor. Ardından merak ve korku dolu düşünceler ortaya çıkıyor; ''Galiba eşim beni artık sevmiyor, acaba başka biri mi var, boşanacak mıyız?'' vb.

Evlilikte cicim ayları adı verilen zamanların ardından ilerleyen yıllarda "Benimle ilgilenmiyorsun, bana değer vermiyorsun, saygı duymuyorsun, beni (artık) sevmiyorsun, yaptığım hiçbir şeyin değeri yok, takdir edilmiyorum..." gibi sözlerle eşler birbirini suçlamaya başlıyor. Bunun nedeni, evliliğe heyecan katılmaması ve yeterli özenin gösterilmemesidir. Çünkü, bazen eşlerden biri ya da her ikisi günlük konuşma diliyle ''Unumu eledim eleğimi astım, artık böyle devam eder, boşansam ne olacak, başa gelen çekilir, ...'' gibi düşüncelerin girdabında çırpınmasına rağmen iyileştirme adımlarını da atmıyor(lar). Zaman içinde de tarafların birbirine karşı ''görmezden gelme, umursamama ya da yok sayma'' davranışları oluşabiliyor.

Aslında eşler bu sorunların ortaya çıkmasını beklemeden harekete geçerek "Evliliğimizi nasıl daha mutlu, heyecanlı, eğlenceli ve kaliteli hale getiririz" düşüncesiyle gerekli adımları atmalıdırlar. Bu konuda kadın ve erkek önce bireysel olarak tekdüzeliği değiştirecek seçenekler belirlemeli, bunları eşiyle paylaşmalı, sonrasında karşılıklı konuşarak birlikte karar vermelidirler. İsteyen herkes bunu uygulayabilir. Çünkü, evliliğin sağlıklı olarak devam etmesi için gerekli olan budur. Ancak ne yazık ki

pek yapılmadığını görüyoruz.

 

İzninizle konuya ilişkin birkaç öneride bulunalım:

Her eşin özel zaman ve alanı olmalıdır ve buna karşılıklı anlayış ve saygı gösterilmelidir. Çünkü, her insanın arada bir yalnız kalma ihtiyacı vardır. Bu konu evlilik kalitesinde çok büyük bir etkendir.

Hepimiz şunu biliyoruz; işyerleri, çalışan insan ihtiyacını karşılamak adına iş görüşmesi için başvuranlara ''Hobileriniz (uğraşı) nelerdir?'' diye bir soru yöneltiyorlar. Çünkü uğraşısı olan insanlar ruhsal olarak daha dingin bir yapıya sahiptir ve işyerinde verimli olur. O yüzden her insan ve özellikle eşlerin her biri bir uğraşı (hobi) edinmelidir.

Günümüzde Halk Eğitim Merkezleri ve belediye gibi devlet kurumları ya da bazı özel kuruluşlar bu konuda gerekli yardımı yapıyor ve olanak sağlıyor. Bu fırsatlar değerlendirilebilir. Uğraşı ile meşgul olanlar, günlük yaşantının gerginliklerini bu şekilde üstünden atabiliyor ve eşiyle daha mutlu, keyifli ve kaliteli zaman geçirebiliyor. O nedenle bir uğraşı edinmek oldukça yararlı ve gereklidir.

Eşinizle iyi arkadaş olmalısınız. İki arkadaş gibi sohbet edebilmelisiniz. Örneğin; eşinizin ya da kendinizin hoşlandığı ya da merak ettiği bir konudan söz açabilirsiniz ve üzerinde konuşabilirsiniz.

Eşinizle birlikte çıkacağınız kısa yolculuklarda yol arkadaşlığı yapabilirsiniz. Böylece yaşadığınız yerden biraz uzaklaşınca kendinizi daha iyi hissedersiniz. Tıpkı küçük bir tatil gibi. Tebdil-i mekanda ferahlık vardır.

Sık sık dışarıda buluşmalısınız. Flörtün yaşı yoktur, kaç yaşında olursanız olun eşinizle flört etmelisiniz. Hayatınıza heyecan ve enerji katar.

Bir başka nokta ise "Aile misafirlikleridir". Bu buluşmalar arada bir evlerde olabilir, ama her zaman değil. Dışarıda olması ayrı bir keyiftir. Elbette bunun ekonomik anlamda yükü olur, ama ikram hazırlığı için alışverişe harcanan para, zaman, telaş ve emek, sonrasında yorgunluk. Zaten bu telaş ve yorgunluk yüzünden arzu edildiği gibi sohbet de edilemiyor. Çünkü, hep bir koşturmaca var evde. Misafirler gittikten sonra ise ayrı bir sıkıntı; bulaşık, temizlik ve evi düzenlemek için ne kadar zaman ve emek harcanıyor, uykusuz kalınıyor, bunların hesabını yapmak gerek. Yaz döneminde açık havada güzel bir piknik yerinde ya da kış mevsiminde soğuk havada kapalı bir yerde oturup yiyip içtikten sonra herkes evine gider. Sonuçta her şey hazır olarak masanıza geliyor. Üstelik evde kapalı kalmaktan daha iyidir.

Ayrıca, neden aile dostlarınızla birlikte plan yapıp ve karar verip, hem kendiniz hem de varsa çocuklarınız için değişik etkinlikler yapmıyorsunuz ya da yapılanlara katılmıyorsunuz?

Heyecanı, eşinizle her dönemde doya doya yaşayın, çünkü, eğer isterseniz bunu yapmak sizin elinizde.

Unutmamak gerekir ki, evlilik bakım ister. Ama önce eşlerden her biri kendine ruhsal ve duygusal olarak bakım yapmalı, kendini sevmeli, kendine iyi davranmalıdır. Sonra da eşine ve evliliğine.

Eğer isterseniz, evliliğinizi şenlendirmek için birçok yol bulursunuz.

Mutlu, huzurlu, neşeli ve gönlünüzün istediği gibi güzel bir hafta olması dileğiyle, sağlıkla, sevgiyle ve mutlu kalın dostlar.

Resital Aile – Evlilik ve İlişki Danışmanlığı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.