uğur okulları
Ensar Çaray

Ensar Çaray

Mail: [email protected]

Hamile işçilerin gebelik izni, süt izni ve çalışma saatleri nelerdir?                

Hamile işçilerin gebelik izni, süt izni ve çalışma saatleri nelerdir?                

4857 sayılı İş Kanunu 74. Maddesinde “Kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta çalıştırılmamaları esastır” hükmü mevcuttur. Çoğul gebelik halinde ise kadın işçiler doğumdan önce 10 hafta çalıştırılamaz. Ancak gebe işçinin sağlık durumu çalışmasınaengel oluşturmuyor ve bu doktor onayı ile belirtilmiş ise kadın işçi kendi rızası ile doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışabilir.

KULLANILMAYAN İZİNLER DOĞUM SONRASI KULLANILABİLİR

Kadın işçi kanunun kendisine tanıdığı doğum öncesi izin hakkını kullanmaz ve doğum öncesi 3 haftaya kadar çalışır ise bu kullanmadığı iznidoğum sonrası 8 haftanın üzerine ekleyerek kullanabilir.

Aynı zamanda gebe işçi erken doğum yapar ise doğumdan önce kullanamadığı izin süreleri doğum sonrası izin süresine eklenmek suretiyle kullandırılır.

DOĞUM YAPAN İŞÇİNİN ÜCRETSİZ İZNE AYRILMA HAKKI VARDIR

Normal gebelikte doğum sonrası 8, çoğul gebelikte doğum sonrası 10 haftalık sürenin bitiminden sonra işçi talep ederse işverenin 6 aya kadar ücretsiz izin vermesi gerekmektedir.

İŞVEREN TARAFINDAN İŞÇİYE SÜT İZNİ VE DOKTOR KONTROLÜ İÇİN İZİN VERİLMELİDİR.

İşveren tarafından hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilmesi gerekir.

Aynı zamanda kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam 1,5 saat süt izni verilmelidir. Bu sürenin hangi saatler olacağı ve kaça bölünerek kullanılacağı işçinin kendi isteğine bağlıdır. Aynı zamanda işveren süt izninde işçinin çalışmadığı süreleri maaşından kesemez.

GEBE İŞÇİLERİN ÇALIŞMA SAATLERİ NELERDİR, GECE VARDİYASINDA ÇALIŞTIRILABİLİRLER Mİ?

Gebe olan kadın işçiler gece vardiyasında çalıştırılamazlar. Gebe olduğu doktor raporuyla tespit edildiği tarihten itibaren doğum sonrasında doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren 6. ayın sonuna kadar gece çalışması yapamazlar. Bu süre doktor raporuyla 1 yıla kadar uzatılabilir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar