Başak Ünsal

Başak Ünsal

Mail: [email protected]

İnsanlar Konuşa Konuşa Değil…

İnsanlar Konuşa Konuşa Değil…

 İnsanı insan yapan en belirleyici faktör insanın konuşabilir olmasıdır. Eskiden beri insan tarif edilirken konuşan hayvan olarak tanımlanması da bu sebepten olsa gerek.

Bir konuşma eylemi, bir konunun zihinde tasarlandıktan sonra karşımızdakilere iletilmesi ve anlaşılmasıdır.

İnsanları ya bakışlarınızla ya da kullandığınız kelimelerin güzelliğiyle ve kuvvetiyle etkilersiniz.

Tarihe damgasını vuran insanlar, güzel konuşmalarıyla kitleleri sürükleyip başarılara imza atmışlardır.

Güzel söz söyleme ve insanları etkileme üzerinde yapılan çalışmalar MÖ 5.yy.a kadar uzanır.

Toplum hayatında başarı ya da başarısızlığı belirleyen etmenlerden de biridir. Kutadgu Bilig’te “İnsanda dilince değişir kader / Ya yurda baş olur, ya başı gider.” Sözleriyle anlatılmak istenen düşünce de aynı inancı yansıtır.

İnsan, aynı kapıya çıkan bir konuyu farklı şekillerde ifade edebilir.

Konuşmak bir şeydir. İyi konuşmak bambaşka bir şey… Konuşmada üslup önemlidir. ”Hiçbir şey bizi, konuşma tarzımız kadar ele vermez.” demiş Earl Nigthingale. Üslup kişiliğimizin aynasıdır.

Üslup; karşınızdakine gösterilen nezaketin, saygının, özenin, görgünün, kültürün göstergesidir bence! Anneannemin çok sevdiğim bir sözü vardır: “buğday ekmeğin yoksa, buğday dilin de mi yok?” diye!

Bu sözle denilmek istenen şudur: Buğdayın geçmiş dönemlerde çok değerli olduğu göz önüne alınarak; yokluk zamanlarında, senden “buğday ekmeği” isteyen birine; ekmek veremeyebilirsin… Ya da üzücü de olsa, merhametten uzakta olsa; belki paylaşmak istemeye de bilirsin ekmeğini ama bunu güzel bir dille söylemez misin?

İnsanlar konuşa konuşa değil, uygun bir üslupla konuşursa anlaşır.

Yeter ki insan o üslûbu bulmaya ve  uygulamaya çabalasın.

Ağzı olan konuşuyor da keşke beyni olan da kullanabilse ve daha güzel konuşabilse diyoruz. Üslubunu bilmeden konuşan herkesi hayatımızdan uzak ediyoruz, dinlemiyoruz!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar