uğur okulları
Ensar Çaray

Ensar Çaray

Mail: [email protected]

İşyerlerinde Mola Sürelerine Dikkat!

İşyerlerinde Mola Sürelerine Dikkat!

4857 Sayılı İş Kanunu “Ara Dinlenmesi” başlıklı 68. Maddesinde 

Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;

a) Dört saat veya daha kısa süreli işlerde onbeş dakika,

b) Dört saatten fazla ve yedibuçuk saate kadar (yedibuçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,

c) Yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat, Ara dinlenmesi verilir.

Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.  hükmü mevcuttur.

Bu sürelerle işçilerin dinlendirilmesi sağlanarak, iş ve işçi sağlığı ve güvenliğinin korunması amaçlanıyor. Aynı zamanda ara dinlenmesi işçilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve yemek yemeleri için kanunen tanınan zarûrî bir ihtiyaç.

11 SAATİ AŞAN ÇALIŞMALARDA ARA DİNLENME NE KADAR OLMALIDIR ?

Özellikle yerel bazda birçok firma tarafından işçilere 11 saati aşan çalışma yaptırıldığı bilinmekte, 4857 sayılı İş Kanunun’da ise 11 saati aşan çalışmalarda işçilerin ne kadar ara dinlenmesi(mola) yapacağı belirtilmemiştir. Fakat Yargıtay Hukuk Genel Kurulu birçok ihtilaf doğuran bu konuyu çözüme kavuşturdu.

Genel Kurul Kararına göre “Günde onbir saate kadar olan çalışmalar için ara dinlenmesi en az bir saat, onbir saat ve daha fazla çalışmalarda ise, en az birbuçuk saat olarak verilmelidir.”

şeklinde karar verdi. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 11 saati aşan çalışmalarda iş yerleri tarafından işçilere en az birbuçuk saat ara dinlenmesi(mola) verilmesi gerekmektedir diyerek son noktayı koymuş oldu.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar