Denizli
16 Temmuz, 2024, Salı
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Kira tespit davası ne zaman açılır? Şartları nelerdir?

13 Haziran 2024, Perşembe 11:16
Kira tespit davası ne zaman açılır? Şartları nelerdir?

Kira sözleşmesinin unsurlarından bir tanesi de kira bedelidir. Kira sözleşmesinin tarafları kural olarak kira bedelini özgür iradeleriyle belirleyebilirler. Türk Borçlar Kanunu‘nun 344. maddesine göre, taraflar, bir önceki kira yılındaki tüketici fiyat endeksindeki değişim oranını geçmeyecek şekilde kira bedelini serbestçe artırabilirler. Ancak, bazı durumlarda kira bedeli hakim tarafından belirlenmelidir. Bu hukuki süreç kira tespiti olarak ifade edilir. Kira tespit davası yalnızca kira bedelinin belirlenmesi için açılabilir.

Peki kira tespit davasının şartları nelerdir ? Öncelikle kira tespit davasını hem kiracı hem de kiraya veren açabilir. Kira tespit davasını açan taraf geçerli bir kira sözleşmesinin olduğunu kanıtlamalıdır. Bu nedenle geçerli bir kira sözleşmesinin varlığı önemlidir. Her yıl yenilenen kira sözleşmeleri, tarafların belirlediği artış oranına rağmen beşinci yılın sonunda kira tespit davası açılabilir. 01.09.2023 tarihinden itibaren de kira tespit davaları açılmadan önce arabulucuğa başvuru şartı gelmiştir. Öncelikle arabuluculuk yoluna gidilmeli eğer anlaşma sağlanmazsa dava açılmalıdır.

KİRA TESPİT DAVASI NE ZAMAN AÇILIR ?

Kira sözleşmesinin 5 yıl ve daha uzun süredir devam etmesi durumunda kira tespit davası açılabilir. Bu durumda hakim piyasa rayicine göre kira bedelini belirleyecek bir karar verecektir.

Kira sözleşmesinin henüz 5 yılı doldurmaması durumunda ise yine kira tespit davası açılabilir ancak hakim bu davada kira bedelini piyasa rayicine göre belirlemeyecektir. Burada asıl amaç kira sözleşmesinde kiranın artışı ile ilgili bir şart yoksa buna göre kiranın artışını talep etmektir.

Kira tepit davalarında en önemli konulardan biri de bedel artırım ve ıslaha ilişkindir. Kira tespit davası açılırken talep edilen kira bedeli tam ve net olarak dava dilekçesinde belirtilmelidir. Yargıtay kararlarına göre dava açılırken istenilen kira bedelinin daha sonra bedel artışı ve ıslah yoluyla artırılması mümkün değildir. Bu nedenle dava süreçlerinin uzun sürdüğü de göz önünde tutularak ona göre bir kira bedeli talep edilmelidir.

Kira tespit davalarının sonucunda verilen karar kesinleşmeden icra takibine konu edilemez. Kararın kesinleşmesinden sonra ise ancak ilamsız olarak icra takibi başlatılabilir.

Kira tespit davalarında yetkili mahkeme sözleşmenin ifa yerindeki mahkeme ya da davalının yerleşim yerindeki mahkemedir. Görevli mahkeme ise Sulh Hukuk Mahkemeleridir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.