Ensar Çaray

Ensar Çaray

Mail: [email protected]

Kredinizi erken öderken fahiş miktarda komisyon ödemeyin!

Kredinizi erken öderken fahiş miktarda komisyon ödemeyin!

Kredi kullanımının yaygınlaştığı son dönemde bankaların kredilerini vadesi gelmeden erken ödeyerek kapatmak isteyen müşterilerinden erken kapama komisyonu adı altında zaman zaman %10’lara varan erken kapama komisyonu aldığı bilinmektedir.  Bu durum tüketici, esnaf ve kobilerin büyük mağduriyetlerine sebep olmaktadır.

Peki bu talep edilen ücretin yasal bir dayanağı var mıdır?

KONUT KREDİLERİNDE ERKEN KAPAMA KOMİSYONU KALAN BORCUN VADESİNE GÖRE %1 VEYA %2 ORANINDAN FAZLA ALINAMAZ.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 37. maddesi’ne erken ödemede özellikle banka müşterilerinin mağduriyetini gidermek adına düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemeye göre “Tüketici tarafından konut kredisinin erken ödenen tutarın kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde %1, kalan vadesi 36 ayı aşanlarda ise yalnızca %2’sinin banka tarafından erken kapama komisyonu olarak alınabileceği ifade edilmiştir. Kredisözleşmesinde belirlenen faiz oranının değişken olarak belirlenmesi halinde ise banka müşterisinden hiçbir şekilde erken kapama komisyonu talep edemeyecektir.

TİCARİ KREDİLERDE DE ERKEN KAPAMA KOMİSYONU SINIRLAMASI MEVCUTTUR.

                Ticari kredilerde ise bankalar müşterilerinden %10- %15 hatta bu oranları da aşan miktarlarda erken ödeme komisyonu talep edilmekte ve haksız olarak bu tahsil edilmektedir.

 Yargıtay kararlarında uzunca bir süre bu konuda belirsizlik ortaya çıkmış fakat son dönemlerde %10 oranların fahiş kabul edileceği %2’ oranın mâkul olduğu belirtilmiştir. 

Merkez Bankası bu belirsizliğe son vermek üzere 10 Şubat 2020 tarihli 2020/4 Sayılı Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ yayımlamış, bu tebliğde bankaların haksız almış olduğu ücrete sınırlama getirmiştir.

                “Kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde %1, kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde ise bu miktar %2’yi geçemez. Aynı tüketici kredilerindeki gibi faiz oranının değişken olarak belirlendiği kredilerde ise banka müşterisinden erken kapama komisyonu talep edemeyecektir. 

                BANKALAR FAİZ KAZANCI KAYBINI İLERİ SÜREREK HAKSIZ KOMİSYON TAHSİL ETMEKTEDİR.

                Yukarıdaki düzenlemelere aykırı olarak hâlâ bankalar tarafından fahiş oranlarda müşterilerden erken kapama komisyonu tahsil ettiği ve müşterinin de bankaya vermiş olduğu teminatın(ipotek vs.) kaldırılması için bunu cebren ödediği biliniyor.Tüketici mahkemeleri ve Ticaret Mahkemelerizarûreten ödenen miktarın İADESİne karar veriyor. Banka tarafındanbu ücretin yasal oranlarda (%1-%2 ) dışında tahsil edilmesi hukuka aykırıdır. Tüketici veya Ticaret Mahkemelerine başvurarak paranızın iadesini almanız mümkündür.

 

               

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar