Furkan Karaıslı

Furkan Karaıslı

Mail: [email protected]

Merhumu Nasıl Bilirdik?

Merhumu Nasıl Bilirdik?

Merhaba sevgili okurlar ve sayfaya henüz dahil olan değerli misafirler. Bugün uzun uzadıya bir giriş cümlesi yazmak yerine sizlere tek bir cümle yazmak istiyorum.

HİÇBİR ŞEY İÇİN GEÇ DEĞİL!

Günün herhangi bir saatinde tekrar buluştuk ve önceki yazılarda birazda olsa yol katettiğimiz bir kitle oluştu, sizlere minnettarım. Şimdi yazacaklarım biraz canınızı sıkacak ama sona doğru bunu toparlayacağız. Sevgili okurlar öncelikle kabul etmeliyiz ki istediğiniz hiç bir hayaliniz bir sabah ansızın gerçekleşmeyecek. Bir hayalin gerçekleşmesi için öncelikle uyandığınızda güneşi yenmiş olmanız gerekli unutmayın hangi dine görüşe sahip olursanız olun ama enerji sabah erken dağılıyor dünyaya. Yoruluyor musunuz? Bu başarısız mı hissettiriyor. Hayır gelişiyorsunuz. Hadi sizinle biraz beyin fırtınası yapalım.

Hayat bir kumardır. Ve şans her zaman sizden yana olmayabilir. Düşünsene ne zaman biteceği belli olmayan bir futbol maçındasın ve ne zaman oyundan çıkarılacağın belli değil bu her an olabilir. Yaşamında bu gibi yanları var işte 1 saat sonra maçtan çıkarılabilrsin halbuki gol atma hayalleri ile kan ter içinde kaldığın bir anda. Şimdi sen söyle golün bir önemi var mı? Kendini unutma, skor hep değişecek ve engel olamayacaksın.

Şimdi şunu düşün ölmeden önceki son 5 dakikanı... Koşturmalarını, kan ter içinde kaldığın hırs dolu günlerini düşün. Bunların arasında seni mutlu edecek bir şey var mı? Mesela sabah toplatıya yetişmek için koşarak çıktığın ve eşini çocuklarını öpmediğin o günü...

Hadi konuyu değiştirelim düşün ki bir sınavdasın 10 soru var önünde ve tam 100 dakika verilmiş sana ve sınavın bitmesine son 5 dakika kaldığını öğrendin dönüp baktığında 20 soruyu yapamadığını fark ettin. Şimdiden stres verici dimi o anı hatırlamış olman gerek. Bu son dakikalarını yaptıklarına bakarak mı geçirirdin yoksa yapamadıklarına mı?

PEKİ YA KAZANAMAZSAN SINAVI?

Telafisi olabilecek 100 soruluk bir sınavda bile sadece pişmanlıklar geliyor aklınıza aslına bir ay sonra telafi edecek bir sınav olacaktır. Buraya kadar her şey çok güzel... PEKİ HAYAT ? Sence sana verilen yılların telafisi var mı? Kalk şimdi ve o 20 soruyu yani fark edemediklerini not al. Toplantılarının canı cehenneme. Sevdiklerine ayırdığın 5 dakika seni başarısız yapmaz. Eşini öpmeden koşup gittiğin yerde ki patronun sana asla onun gibi sarılmayacak. Yaptığın sunumları hiç bir insan çocuklarının seni dinlediği gibi dinlemeyecek. Zengin olduğunda tüm dünya seni gösterse bile parmakla son 5 dakikanda bunları düşüneceksin. Otobüs durağında beklediğin anlarda aileni arayıp günün herhangi bir saatinde mutlu ettiğin insanlar gibi kimse sana hayatında bir yer vermeyecek, yap bunları. Onlar sana otobüste yer bile vermezken. Hayatını sana bağlı yaşayanlardan ilgini mahrum etme. Bir pazar kalkıp kendini ödüllendir bırak artık maratonu, pes etme ama zamanı iyi değerlendir. İnstagramda tanımadığın insanlarını fotoğraflarını beğendiğin sürede çocuğunun bir davranışını takdir et ona güzel sözler söyle illa bir like atacaksan eşine, annene, babana veya her gün sizin için şehri temizleyen o amcaya o çiçek satan teyzeye saçların çok güzel olmuş çok beğendim de. Erteledğin birikim yapmak için kenara attığın o paranla o yiyecekleri al ve paylaş onlarla. Elbet paraya ihtiyacın var senin de,benim de. Ama önce insan olmaya yani duygularını isteklerini canlı tutmaya ihtiyacın var. Arkanda kalacak olanlara ve kendine güzel anılar biriktir düşünme artık heba etme kendini. Bir şekilde onlar sen öldükten sonra bakacaklar başlarının çaresine . Geride yatlar katlar bırakmana gerek yok onlara güzel anılar tarif edilemez duygular kendinede pişmanlık yaşamayacğın son bir beş dakika bırak. Hayat bu kadar basit. Sınavı kazanmak mühim değil mesele bu sınavdan başın dik çıkabilmek.

Seni kimse öldüğünde zengin bilirdik diye hatırlamayacak hatırla o günü yarım ağızla iyi bilirdik diye bağırdıklarını. Arkandan denilecek bu söz ne kadar doğru? İyi miydin sahiden? Ya da arkasından seslendiğiniz o rahmetli iyi miydi?

Sen iyi ol. Anda kal. Telaş ettiğin bu maçın skoru da, attığın gollerin de canı cehenneme. Defansta, orta sahada beraber koştuğun insanlara bir bak. İyi misiniz? At o topu bir kenara otur o çim sahaya al yanına defansını da kalecini de ve haykır gökyüzüne. İYİYİM ! Kariyerinin, diplomalarının, ve sabah ki toplantının canı cehenneme! Mezarlıklar çiçeklerle dolu. Hangi ölünün umrunda sence yaşarken almadığı çiçekleri mezarında görmek. Bu bir vicdan rahatlatmadır. Vicdan rahatlamak için önce pişman olmak gerek. Demek ki koca bir nesil pişmanlıklar içerisinde yaşıyor. Pişman olma! ve unutma maç henüz bitmiş değil. Kazanmak ve kaybetmek skorla değil yürekle belli olur.

Bu öyle bir maç !

Üstünde sevdiklerinle oturup bir şeyler paylaşmadığın o çimlerde ömür boyu en hızlı sen koşsan da o son beş dakikan çimlere bakarak geçecek. Ve son anda alacaksın kokusunu gerçeğin. Bunu sona bırakma şu an bile son 5 dakikanın içinde olabilirsin.

İyi yaşamak yerine iyi ölmeyi tercih et. Şu an ölüyorsun zaten, ve bu bir gün son bulacak. Yaşadığını sandığın hayat aslında yavaş yavaş ölüyor olmandır. Güzel bir şekilde kapat bu maçı iyi bak etrafına.

Hoşça kal ve Hoşça git...

Araştırmacı Yazar

Furkan Karaıslı

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar