ALİ ALTUN

ALİ ALTUN

Mail: [email protected]

Sizce de tek sorun TEOG mu ?


Son günlerde büyük tartışma konusu olan TEOG sınavı  sayın cumhurbaşkanımızın da talimatı ile kaldırıldı. Bu sınavın yerine hangi sınav ya da sınavların geleceği de belli değil. Bazı uzmanlar yerine sınav bile gelmeyebilir diye söylüyorlar. Tüm bunları tartışırken eğitim-öğretim yılı açıldı ve bu muallak birlikte 8.sınıflar ve velileri tedirgin bir şekilde beklemeye başladı. Peki tüm bunlar yaşanırken hayatımızda tek sorun sizce de TEOG sınavı mı ? 
İlköğretimin ilk kademelerinden beri  beden eğitimi dersi  gösteriyoruz çocuklara. Peki ülke olarak takım branşlarında neden peki bu kadar başarısız. Hala ülke olarak yabancı sınırlaması konuşuyoruz. Çünkü bizlere beden eğitimi dersinde matematik dersini çalışmayı öğrettiler hep. Gireceğimiz sınavlarda beden öğretimi değil matematik önemli idi çünkü. Sistem bizi buna mahkum etti her zaman. Belki yeni gelecek sistem umarım bu durumu  değiştirir ve spora olan ilgi artar. Peki sizce de tek sorun TEOG mu ?
Biz çocuklarımıza yıllarca matematik öğrettik Türkçe öğrettik fen öğrettik ama malasef büyükleri konuşunca dinlemeyi, yemek yerken konuşmayı,toplum içinde nasıl davranılacağını öğretemedik. Bugün dışarı çıktığınızda bir etrafınızdaki gençlere şöyle bir dikkatlice bakın. Küfür etmeyen,sigara içmeyen gençler görüyor musunuz hiç. Çok çok az malasef. Toplum içinde bağırarak konuşan,şakalaştığını zannederek küfürleşen bir gençlik var malasef. Büyükler konuştuğu zaman sessiz bir şekilde dinlerdik önceden öğütlerini. Şimdi ise dinlemeyi bilmediğimiz gibi karşı bir söz söylemeye kalkıyorlar.  Biz gençlerimize  öncelikle büyüklerine karşı saygılı,küçüklerimize karşı sevgili, toplum içinde edepli olmayı öğretmeliyiz. Sadece başarılı olmayı öğretmemeliyiz. Böyle bakınca sizce de tek sorun  TEOG mu? 
Biz gençlerimize hayatı öğretmeliyiz sınavlardan nasıl  geçileceğini değil. Unutmayın bizler yarış atı değil birer insan yetiştiriyoruz. Hayat sınavlardan ibaret değil. Sınavlarda başarılı olanların hayatta başarılı olabileceklerin garantisini kim verebilir ki!! SİZCE DE TEK SORUN TEOG MU ?

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar