TARIMSAL ÜRETİME İLGİ ARTIYOR MU?

ÖMER AYHANCI

ÖMER AYHANCI

TARIMSAL ÜRETİME İLGİ ARTIYOR MU?

  • 26 Nisan 2017, Çarşamba 18:21

            Son yıllarda, tarımsal üretime giren, meraklı yeni yüzler görmekteyiz. Gıdanın hammaddesinin üretildiği topraklar, yeni sahipleriyle tanışmaktadır. Bu gün en az 5-6 ayrı kişiyle, tarımsal üretimle ilgili görüşme yaptık. Kimisi şehre gitmiş, emekli olup, geriye dönmek isteyen, kimisi öğrenim görüp iş bulamayan çocuğuna iş sağlamak adına tarımsal üretim yapmak isteyen arkadaşlarımız.

            Bu yeni çiftçi adaylarına iyi rehberlik ve yol göstericilik yapılırsa, özlediğimiz üretici toplumu oluşturmuş oluruz. Bu durumda yeni girdikleri işe, zamanını, parasını yatırmış olan kişilere zarar ettirmez, hayal kırıklığına uğratmamış oluruz. Bu görev başta ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ile yerel yönetimlere düşmektedir. Bu tür kişilerin önü açılmalı, kendi arazisi olanlara yol, su ve elektrik gibi alt yapı hizmetleri verilmelidir. Kendi arazisi olmayan yeni yatırımcılara da organize üretim alanları oluşturmalıdır. Yoksa yatırımcıları kendisi ile baş başa bırakır isek, başlamadan yorulacak yatırımdan vazgeçecektir.

Şehirler dolmuş, konut edinmek zorlaşmış, kiralar artmış, hayat pahalılığı oluşmuştur. Buna rağmen yüksek öğrenimli gençler çoğalmış olduğundan, geçmiş yıllarda olduğu gibi, masa başı işler kalmayıp,  ücretlerde günden güne düşmektedir. İşte bu durumu gören gençler yeni arayışlar içine girmektedir.

Yıllar önce sanayiye ucuz iş gücü sağlanması adına, şehirlere göçü teşvik eden, ya da bu göçe göz yuman, Devlet ve kamu kurumları bu durumun sonuna gelindiğini görmelidir. Şehirlere göç yapılırken yapılan çarpık kentleşmeden oluşan olumsuzlukları göz önüne alarak aynı hatalar oluşmamalıdır. Yoksa şehirlerde şu anda yapılmak zorunda kalınan kentsel dönüşüm adında yıkımlar, yıllar sonra köysel dönüşüm adında yıkımlara ve israfa sebep olur. Planlı yapılaşmak yaşamı kolaylaştıracak, israfı önleyecektir.

Yorum Yazın

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık