Bağları Korumak İçin Güvenlere Karşı Şaşırtma Taktiği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bağları Korumak İçin Güvenlere Karşı Şaşırtma Taktiği
Denizli'nin Honaz ilçesinde Bağcılıkta Salkım Güvesine karşı Biyoteknik Mücadelede ‘’Şaşırtma Tekniği’’nin yayılması için Tarla günü düzenlendi.
denizli büyükşehir

Honaz ilçesi Kocabaş mahallesinde bağlarda ‘’şaşırtma Tekniği’’ yöntemiyle ilaç kullanmadan salkım güvesinin zararının ortadan kaldırılması için Tarım Orman İl Müdürlüğü ve özel bir firmanın ortaklaşa hazırladıkları projenin sonuçlarının tanıtılması ve benimsenmesi için ‘’Tarla günü’’ etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Bornova Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsünden Dr.F. ÖzlemAltındişli, Dr. FatmaÖzsemerci,Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim üyesi Prof. AhmetAltındişli, Tarım Orman İl Müdür V.Mehmet Atmacaoğlu,Bitkisel Ürt. ve Bitki Sağ. Şb. Müdürü Ali Yılmaz,Ege İhracatçılar Birliğinden Zir. Müh. Oğuz Aşcıoğlu,üzüm üreticileri ve teknik elemanlar katıldı.

Dr.F. Özlem Altındişli tarla gününde, şaşırtma tekniğin ile dişi Salkım güvesinin yaydığı feromonlar taklit edilerek tuzaklardan yayılan koku ile bağda yoğun koku bulutu oluşturulduğu,bu koku bulutunda erkeklerin dişileri bulamadığı ve çiftleşmenin gerçekleşememesinden dolayı dişilerin yumurtalarını salkıma bıraksalar bile bu döl süz yumurtaların içinden larva çıkamadığı salkımgüvesi zararının oluşmadığını belirtti.

Tarla gününde Prof.Dr. Ahmet Altındişli ve ve Zir. Müh. OğuzAşçıoğlu da Türkiye bağcılığı ve bağlarda kullanılan Zirai ilaçlar ve kalıntı ile ilgili bilgiler verdi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çal’da Camiler ve Din Görevlileri Haftası kutlandıÖnceki Haber

Çal’da Camiler ve Din Görevlileri Haftas...

45 mesleğe erken emeklilik hakkı! İşte erken emekli olacak meslekler!Sonraki Haber

45 mesleğe erken emeklilik hakkı! İşte e...

Yorum Yazın

İdlib'den acı haber geldi
Göğsü alınmadan meme kanserinden kurtuldu
ÇAĞDAŞ MÜHENDİSLER ‘DEĞİŞİM’E TALİP
BABADAĞ’DAN İZMİR TEMASI
Denizli'de uygulanan tedavi yeniden umut oldu
Denzli CHP'de devir teslim töreni gerçekleşti
KIZILCABÖLÜK’TE YALÇIN DÖNEMİ
Denizlili futbolcudan efsane gol
Denizli'de yaşlı adam 6 gündür kayıp
Denizli'de Havacılık sektörünün dönüşümü konuşuldu

Başka haber bulunmuyor!