Denizli
21 Nisan, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Başkan Memişoğlu, "8 asırlık Yatağan bıçakları, Denizli'nin önemli bir değeridir"

Başkan Memişoğlu, "8 asırlık Yatağan bıçakları, Denizli'nin önemli bir değeridir"
Denizli'de üretilip tüm dünyada "Türk Kılıcı" olarak bilinen kılıçlar, dünya genelinde tüketicilerin beğenisine sunulmayı sürdürüyor. Denizli'nin Serinhisar ilçesi Yatağan Mahallesi'nde üretilen ve tarihi 800 yıl öncesine dayanan bu kılıçlar, Osmanlı döneminde askerlerin vazgeçilmez silahı olarak ün kazanmıştır.

Denizli’ye özgü ürünlerin başında gelen kılıçlarla ilgili açıklamalarda bulunan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Yatağan bıçaklarının oldukça önemli bir değer olduğunu ve 8 asırlık tarihiyle tüm dünyaya ün saldığını söyledi. Ülke genelinde “Bıçak” denildiği zaman akla gelen ender bölgelerden birisinin Denizli’nin Serinhisar ilçesine bağlı Yatağan Mahallesi olduğuna da dikkat çeken Başkan Memişoğlu, bu durumun Denizli’ye kültürel zenginlik kattığını da ifade etti. Sözlerini sürdüren Memişoğlu, “Kalitesiyle ön plana çıkan Yatağan bıçağı oldukça katma değerli bir ürün olarak ihracatta fark oluştururken aynı zamanda ürünün markalaşma potansiyelinin de yüksek olduğunu gösteriyor. Mevcut durumda, yurt dışına satışlar küçük ölçekte e-ihracat şeklinde yapılırken, bir kısmı da yolcu beraberi adı verilen ticaretle gerçekleşiyor” ifadelerine yer verdi.

Yatağan’da birçok evin altına atölyenin yer aldığını belirten Başkan Hüseyin Memişoğlu, “Yeniçeri ocağına pala üretiminden tutun da İstanbul’un fethinde kullanılan Yatağan bıçaklarının üretiminde bölge sakinleri kadınlar da aktif rol oynuyor. Titiz ve kaliteli üretim tabi ki kadın eli değmesinden de kaynaklanıyor. Günümüzde özellikle dönem dizilerinde Yatağan bıçaklarının kullanıldığını biliyoruz. Türk dizilerinin de dünya genelinde popülerliği ve ihracatı oldukça yüksek. Bu sayede yöreye özgü bıçaklarımızın bilinirliği her geçen gün artıyor. Bölgede daha çok el işçiliğine dayanan üretim süreçlerinin yanı sıra özellikle son yıllarda makine sesleri de duyuluyor. Böylelikle, üreticiler teknolojiyle el işçiliğini harmanlayarak yeni teknikler ekliyor. Böylelikle üretim kapasitesi giderek artıyor. Yurt içi satış hacmi de oldukça yüksek olan Yatağan bıçağına birçok e-ticaret sitesinden ulaşmak mümkün. Aynı şekilde, dünya genelinde de bir marka olarak bilinir olacağına ve ihracatının da daha katma değerli bir şekilde gelişeceğine inanıyorum” dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!