Denizli
09 Şubat, 2023, Perşembe
 • DOLAR
  18.83
 • EURO
  20.32
 • ALTIN
  1138.2
 • BIST
  4823.68
 • BTC
  22881.61$

Denizli’de Tütün Üreticisi 100 Liranın Altına Tütün Teslim Etmeyecek

Denizli’de Tütün Üreticisi 100 Liranın Altına Tütün Teslim Etmeyecek
Denizli’de tütün alımı yapan 5 şirketin fiyatı düşük tutup üreticinin direncini kırmak için alım başlatmaması, Kale İlçesindeki eylemde protesto edildi. Üreticiler girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ifade ederken, tütünün 80 lira maliyeti olduğunu şirketlerin ise 55 lira verdiğini söyledi. 100 liranın altına tütünlerini teslim etmeyeceklerini belirten üreticiler, “Tek derdimiz tütünümüzün para etmesi. Yeni sezonda muallaktayız. Plan yapmıyoruz. Gübre, mazot 3 kat arttı. Tütün fiyatı yerinde sayıyor. Fiyat istediğimiz noktada olmazsa yapamayız” dedi.

Denizli, Aydın, Muğla ve Uşak’ta tütün üreticiliği yapan çiftçiler, ortak hareket eden 5 şirketin kendilerini düşük fiyattan ürün satmaya zorladıkları gerekçesiyle Kale’de eylem yaptı. Yaklaşık 5 bin üretici 5 şirketi protesto etti. Tütünün maliyetinin 80 lira olduğunu ifade eden çiftçiler, şirketlerin 55 lira verdiğini, taleplerinin ise 100 lira olduğunu söyledi.

“80 LİRAYA MAL ETTİĞİMİZ TÜTÜNÜ 55 LİRAYA SATMAK İSTEMİYORUZ”

Son yıllarda ürettikleri tütünün emeklerini karşılamadığını ifade eden Sofular Mahallesi’nden üretici Halil İbrahim Sulakcı, “En geç üreticilerden biri benim. 80 liraya mal ettiğimiz tütünü 55 liraya satmak istemiyoruz. İstediğimiz; devlet, üretici ve tütün şirketi arasında bir komisyon kurulsun ve fiyatlar böyle belirlensin. Bizler Mayıs ayında boş sözleşmeye imza attık.  Bize fiyat yazmadıkları için sonraki süreçte elimizde bir şey kalmıyor. Maliyetler 80 lira civarında. Açıkçası çok bir şey istemiyoruz, Bizler kilo başına 100 lira talep ediyoruz. 100 liranın altında bir fiyat olursa tütünleri teslim etmeyeceğiz.  Ne olursa olsun. Tütünün fiyatını gördükten sonra tütünleri vereceğiz. Tek derdimiz tütünümüzün para etmesi. Yeni sezonda muallaktayız. Plan yapmıyoruz. Gübre, mazot 3 kat arttı. Tütün fiyatı yerinde sayıyor. Fiyat istediğimiz noktada olmazsa yapamayız” dedi.

 “MEVCUT ŞARTLARDA EN KÖTÜ 105 LİRA OLMASI LAZIM”

Tavas’ın Sofular Mahallesinde yıllardır tütüncülükle geçimini sağlayan Osman Marık, “Tütün üreticilerinin şu andaki girdi fiyatları çok yüksek. Şu anki enflasyonda tütün fiyatlarının 120 ila 130 lira olması lazım. 55 lira fiyat veriyorlar ancak o zaman enflasyon şu ana göre düşüktü. Enflasyon uçtu.  Mevcut şartlarda en kötü 105 lira olması lazım. Bugün burada 5 bin kişi rızkı için geldi. Siyaset üstü bir şey var burada. Yapılan mitingde iktidar partilerinden bir kişi yok. Burada siyaset yok. Rızkın üstünde kutsal bir şey yok. Rızkım yoksa o zaman ben ne yapacağım? Başka yapacak neyimiz var? Bir mitinge daha gelmiyorlar.  Bize destek vermiyorlar” diye konuştu.

“YENİ SEZONDA DA FİYAT YÜKSEK OLMAZSA İŞİMİZ ÇOK ZOR”

Tütün üreticisi Abdullah Sulakcı ise “ Girdi maliyetleri çok yüksek. Şirketin fiyatı 100 liranın altında olursa tütünü vermeyeceğiz. Yeni sezonda da fiyat yüksek olmazsa işimiz çok zor. Daha iyi şartlarda üretim yapmak için mücadele edeceğiz. Başkan şansımız yok” şeklinde konuştu.

 

 

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!