uğur okulları
güneş sürücü kursu

Akşener, İYİ Parti'nin seçim beyannamesini açıkladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Akşener, İYİ Parti'nin seçim beyannamesini açıkladı
Gürlesin Tekstil
Abone ol
Akşener, İYİ Parti'nin seçim beyannamesini açıkladı

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, Ankara Spor Salonu'nda partisinin 'Milletle Sözleşme' adını taşıyan seçim beyannamesini açıkladı.

İYİ Parti'nin internet sitesinde yayımlanan ve 404 maddeden seçim beyannamesine ulaşmak için tıklayınız.

Akşener'in açıklamasından satırbaşları şöyle:

Milletimize hizmet uğruna bizimle yürüyen kıymetli yol arkadaşlarım. Bugün burada Türkiye'ye rahat bir nefes aldıracak her bir insanımıza umut veren ülkemizdeki boğucu iklimi değiştirip iyi ki bu bizim ülkemiz dedirtecek yol haritamızı paylaşacağız. Yol haritamızın adını 'Milletimizle Sözleşme' koyduk. Türkiye'yi yönetme anlayışımızı özetleyen bir isim olsun istedik. Toplumda birlik ekonomide güven yönetimde liyakat olmazsa olmazımız dedik. Emeklilerimizin dertlerine öncelik verdik. Şartlar ağır insanlarımız umutsuzdu. Demir dağları delen eller burada. Milletimizin rahat bir nefes alması için bir sözleşme hazırladık.

​PARLAMENTER SİSTEM VURGUSU

Hiç kimse milletten büyük değildir. Adalet herkes içindir ve hukuk kurumları hepimize eşit mesafededir. Cumhuriyet ve demokrasi tek kişinin eline bırakılmayacak kadar değerlidir. O değeri taşıyacak olan da demokratik parlamenter sistemdir. İnsanın iyiliğini ve devletin güvenliğini önde tutmayan hiçbir plan ve projenin altına imza atılamaz. İnanç ifade ve teşebbüs özgürlüğü anayasal güvence altındadır. Devletin görevi insanın evinde mutlu yatağında huzurlu sokakta güven içinde yaşamasını sağlamaktır. Bulunduğumuz her yerde cehaleti yıkıp bilgiyi kapışarak bölüşmeyi yıkıp adil biçimde bölüşmeyi ilke edinmiş medeniyetin temsilcileriyiz. Bizi diğer milletlerden üstün kılan hasletlerimizi yeniden hatırlamak hatırlatmak zorundayız. Tarih bizden başka bir bin yıllık kardeşliğe şahitlik etmemiştir.

'HER GÜN KRİZ ÇIKARAN SORUNLU DEVLET YERİNİ SORUMLU DEVLETE BIRAKMALIDIR'

Bizler bu sözleşmeyi hazırlarken bizi biz yapan değerlerimizi yeniden hatırlatmak istedik. 81 milyon insanımızın her biri için devlet korkunun aygıtı olarak görülmesin. Her gün kriz çıkaran sorunlu devlet yerini sorumlu devlete bırakmalıdır.

'TAŞIDIĞIMIZ KİMLİK BELGELERİNİN DIŞINDA REİS DE PAŞA DA YOKTUR'

Akılcı politika sadece rakamlar demek değildir. Türkiye'nin kaderi gücü sımsıkı elinde tutan bir zihniyete asla terk edilemez. Parlamenter sisteme dönüş hedefimizi gerçekleştireceğiz. Cumhuriyet ve demokrasinin tüm uygulamaları herkese eşit biçimde sağlanacaktır. Devletimize nüfus cüzdanı ile bağlı olan herkes devletimizin karşısında eşit olmalıdır. Taşıdığımız kimlik belgelerinin dışında ağa da reis de paşa da yoktur.

Kamunun ödediği verdiği belgelerle belirli bir kesimin borazanlığını yapmış olan TRT'yi satacağız.  (Alkışlar) Sanıyorum şimdiye kadarki seçim vaatlerimiz arasında en çok alkış alan TRT'nin satılması oldu.

'EKONOMİMİZ MÜTEAHHİT EKONOMİSİNE ÇEVRİLMİŞTİR'

Ekonomimiz müteahhit ekonomisine çevrilmiştir. OHAL uygulamasına göreve geldiğimiz an itibarıyla derhal son vereceğiz. Devletin idari yapısı ve faaliyetlerinde hukukun üstünlüğünü yeniden tesis edeceğiz. Yeni anayasa bireysel hak ve hürriyetleri çok güçlü bir şekilde teminat altına alacağız. Milletinden korkan bir devlet olabilir mi?  Medya alanında önemli düzenlemeler getiriyoruz. Devletin tüm basın yayın kuruluşlarına eşit mesafede durmasını sağlayacağız. RTÜK'ü siyasi etkilerden arındırarak asli görevlerine odaklanmasını sağlayacağız.

İnterneti özgürleştiriyoruz. İnanç özgürlüğü önündeki fiili engelleri kaldıracağız.

'SEÇİM BARAJINI YÜZDE 5'E İNDİRECEĞİZ'

Seçim barajını yüzde 5'e indireceğiz. Seçmen sayısına göre yurtdışı seçim bölgeleri oluşturacağız.

Polislerimizin ek göstergelerini 3600'e çıkaracağız. Uzman er ve erbaşlara görev süreleri sonunda kadroya geçmelerini sağlayacağız. Öğretmenlerimizin 3600 ek gösterge alabilmelerinin yolunu açacağız. Performans sistemi gibi ucube bir duruma son veriyoruz. Muhtarlarımız başımızın tacıdır. Muhtarlarımızın belediyelerin yönetim mekanizmalarına aktif şekilde katılımlarından yanayız.

"TRT'Yİ SATACAĞIZ"

Kamunun bütçesiyle belli bir kesimin borazanlığını yapan TRT'yi satacağız.

Seçim barajını yüzde 5'e düşüreceğiz.

Mevcut iktidar tarafından devre dışı bırakılmış olan Sayıştay'ı tekrar işler hale getireceğiz.

Devlet imkanları, hısım, akraba ve yandaş kayırmacılığı için seferber edilemez.

Milletimizi kamu kurum kuruluşlarındaki iş ve işlemlerinde etkinlik şeffaflık sağlayacağız

Devletin sunduğu hiçbir belge vatandaştan talep edilmeyecek

KPSS'NİN GÜVENLİĞİ

Devlet personel rejimini gözden geçirip, atama ve terfilerde liyakati hakim kılacağız.

Liyakati gözetmeyenlere yaptırımlara getireceğiz.

KPSS'nin de güvenliğini sağlayacağız, terör örgütüne soru servis edenlerin dönemini kapatacağız.

Aynı şekilde mülakatla işe alım uygulamasına kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Bütün kamu kuruluşlarında çalışan personelin 657 sayılı kanun kapsamında değerlendirilmesini sağlıyoruz. Devlet farklı bir uygulama içerisinde olamaz.

Kamudaki hizmet sınıflarını yeniden düzenleyecek, aynı statüdeki maaş farklılıklarını gidereceğiz.

Gece gündüz demeden görev başında olan polislerimizin özlük haklarını iyileştirecek, ek göstergelerini 3600'e çıkaracağız.

Uzman er ve erbaşlara görev süreleri sonunda kadroya geçme fırsatı sunacağız.

Öğretmenlerimizin ek ders ücretlerini artıracağız 3600 ek gösterge alabilmelerinin önünü açacağız. Biz öğretmenlerimizi çok seviyor ve onlara güveniyoruz. Performans sistemi gibi ucube bir duruma son veriyoruz.

"MUHTARLAR BAŞIMIZIN TACIDIR"

Sağlık personelimize güveniyoruz. Onların zor işler yaptığının farkındayız. Mevcut performans sistemini kaldırıyoruz.

Vatandaşlarımızı e-devlet üzerinden uygulanacak mini e referandum uygulamasıyla karar mekanizmasına dahil ederek katılımcı demokrasiyi hayata geçireceğiz.

Muhtarlarımız başımızın tacıdır. Belediyelerin yönetim mekanizmalarına aktif şekilde katılımından yanayız. Muhtarlarımıza mahallelerin acil ihtiyaçları için belediye bütçelerinden ödenek tahsis ediyoruz.

Metropol şehirler için özel bir yönetim modeli gerçekleştiriyoruz. İstanbul için acil yönetim planı uygulamaya koyacağız. Rant uğruna tahrip edip 'yanlış yaptık' diyerek itirafta bulunanların şehircilik anlayışını tamamen ortadan kaldıracağız. İnsan doğasına, ülkemizin doğal zenginliklerine uygun bir kentleşme anlayışına sahip 'iyi kent' modelini hayata geçireceğiz.

Ülkemizde yolsuzluk, rüşvet bir ulusal güvenlik sorununa dönüşmüş durumdadır. Siyasetimizin ahlak, saydamlık üzerine kuracağız. Saray eşrafının kendilerine finans ve medya desteği sağlamaları karşılığında, belirli sermaye gruplarının kayırıldığı yandaş ekonomi sistemini yok edeceğiz.

İktidarımızın ilk 6 ayında kamuda şeffaflık ve siyasi ahlak yasası çıkartarak yolsuzlukla mücadelenin yasal çerçevesini oluşturacağız.

Kamu ihale mevzuatını gözden geçirecek, uygulamasında etkinlik ve şeffaflık sağlayacağız.

"AB İLE İLİŞKİLERİ YENİDEN SAĞLAYACAĞIZ"

Dış politikada şiarımız 'yurtta sulh cihanda sulh' ilkesidir. Bölgemizde ve dünyada barışı önceleyen fakat aynı zamanda ulusal güvenliğimizi merkezine alan, gerçekçi istikrarlı çok yönlü aktif bir dış politika izleyeceğiz.

AB ile ilişkileri yeniden ele alacağız, müzakere sürecini derhal hızlandıracağız. Komşu ülkelerle anlaşmazlıkları çözmek ve ilişkilerimizi geliştirmek için çaba sarf edeceğiz. Yakın coğrafyamızda yaşanan istikrarsızlıklar nedeniyle ortaya çıkan terör ve göç gibi sorunlardan ülkemizin etkilenmemesi için gerekli önlemleri alacağız.

KKTC her zaman ve her koşulda Türkiye'nin gücünü yanında hissetmeye devam edecektir. Bilinsin ki Kıbrıs Türk halkının istemediği hiçbir politikanın hayata geçmesi mümkün değildir.

FETÖ'yü başımıza bela edenler 'ne istediler de vermedik' diyenlerdir. FETÖ ile mücadeleyi etkin şekilde sürdüreceğiz. Kesinlikle FETÖ'nün siyasi bağlantılarını ortaya çıkartıp yargıya teslim edeceğiz. Bölücü terör örgütüyle mücadeleye gerek kentlerde, gerekse kırsalda vatandaşımızın huzurunu korumaya azami özen göstererek kararlı biçimde devam edeceğiz.

Önleyici kolluğu güçlendirmek özellikle aile içi şiddet, kadın cinayeti, çocuk istismarı gibi suçlar için önleyici ve ıslah edici özel tedbirler almak üzere kanunu çıkaracağız.

"GATA'YI YENİDEN FAALİYETE GEÇİRECEĞİZ"

Dünyanın en istikrarsız bölgelerinden birinde, ülkemizin dış güvenliğini sağlamaktan sorumlu kurum olan TSK'nın güçlü bir ordu olması en önemli özelliklerimizden birisidir. Bu amaçla ordumuzun kurumsal yapısı ve iç işleyişini gözden geçirerek siyasi etkilerden tamamen arınmasını, bünyesinde hiçbir ideolojik grubun örgütlenememesini sağlamak için gerekli yasal ve idari önlemleri alacağız. Göz bebeği ordumuzun beşiği olan askeri liseleri kapattılar. Biz iktidara geldiğimizde başta Kuleli olmak üzere tüm askeri liseler, harp akademileri ve GATA'yı yeniden faaliyete geçireceğiz.

EKONOMİ PROGRAMI

Ülkemiz ekonomisi uçurumun kenarına gelmiş bir otobüse, milletimiz de otobüsün içinde korkuyla bekleşen yolculara benzemektedir. Ekonominin direksiyonunda ise yorgun ve geveze bir şoför var. O direksiyonu o şoförüne elinden alacak, milletimizi varmak istedikleri yere götürecek bir önlemler paketiyle geliyoruz. Uzman ve deneyimli kadrolarımızla orta vadede fert başı geliri 16 bin dolara çıkaracağız.

Ekonomi programımız üç temel eksen üzerinde konumlandırılmıştır. Makro ekonomik istikrar, ekonomik coğrafya ve hızlandırılmış sektörler. Makro ekonomik istikrar ile kontrolden çıkmış enflasyon, döviz kuru ve faizleri kontrol altına alacağız. Bu sayede özel sektörün önünü görebilmesini sağlayacağız. Merkez yerel ilişkisini güçlendirerek, yerel, ulusal, küresel olarak yeniden düzenleyeceğiz. Kalkınma hamlemizi yerelden başlatacağız. Her ilimizin, Denizli gibi Hakkari'nin de önce Türkiye ekonomisi ardından dünya ekonomisine eklemlenmesi için gerekli politikaları uygulayacağız. Hızlandırıcı sektörler ile tüm sektörlerde teknolojik dönüşümü gerçekleştirerek, enerji maliyetlerini düşürerek hem rekabet gücümüzü hem de refahı artıracağız.

"OHAL'İ KALDIRACAĞIZ"

İYİ Parti olarak biz üretim ekonomisine geçiş hedefimiz çerçevesinde, başta OHAL'in kaldırılması ve hukuk devletinin tesisi olmak üzer, ülkede güven ortamının sağlanması için gereken tüm siyasi adımları acilen atacağız. Enflasyon, döviz kuru ve faizleri kontrol altına alacak Makro ekonomik istikrar programı açıklayacağız. Üretim amaçlı yatırımlar için finansmana erişimi kolaylaştırıcı tedbirler alacağız. İsrafı önleyecek, elde edilen kaynakları kalkınma programına dahil edeceğiz. Üreticilerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirebilmek için eğitim sisteminde reform yapacağız. Mesleki eğitime önem vereceğiz. Ekonomimizin üretime dayalı olmasının yanında, dengeli büyüyebilmesi için kurallı piyasa mekanizmaları çerçevesinde, devletin planlama izleme ve değerlendirmeleri yapmasını sağlayacağız. Cari açık sorununu üretim ve ihracatı artırmayı, ithalata bağımlılığı azaltmayı hedefleyen tedbirlerle çözeceğiz.

Kamu maliyesini, mali kural yaklaşımı çerçevesinde disiplin altında tutacağız. Varlık fonunu kaldırıyoruz. Bütçe dışı fonları denetim ve disiplin altına alacağız.

SPK'NIN ÖZERKLİĞİNİ YENİDEN TESİS EDECEĞİZ

Başta doğu ve güneydoğu Anadolu olmak üzere kalkınmada sorun yaşayan bölgelerde ekonomik kalkınmayı destekleme, işsizlik sorunun çözmeyi hedefleyen ekosistem oluşturacak büyük ölçekli kamu özel işbirliği projelerini teşvik edeceğiz. Enflasyonla kararlı şekilde mücadele edeceğiz. Merkez Bankası'nın siyasi baskılardan etkilenmeden, temel amacı olan fiyat istikrarına odaklanabilmesi için para politikası konusundaki yöntem ve araç bağımsızlığını yeniden tesis edeceğiz. BDDK'nın siyasi etkilerden arınmasını sağlayacağız. Kamu bankalarının kredi politikalarının siyaset tarafından şekillendirilmesine son vereceğiz. SPK'nın özerkliğini yeniden tesis edeceğiz.

KADIN İSTİHDAMINI YÜZDE 50'YE YÜKSELTECEĞİZ

Toplumsal refah ve huzurun önündeki en büyük engel olarak gördüğümüz işsizliğe karşı kapsamlı bir mücadele başlatacağız. İşsizlik ortalamasını yüzde 5,6'ya düşüreceğiz. Kadın istihdamını yüzde 50'ye yükselteceğiz. Gençlerin iş gücü piyasasındaki talep ettiği nitelikleri kazanabilmesi için mesleki eğitim, staj ve işbaşında eğitim programlarını artıracağız.

Tehlikeli sektörlerde uzun çalışma süreli, ucuz ve kuralsız işçi çalıştırılmasını engelleyerek iş cinayetlerini Türkiye'nin gündeminden çıkaracağız. Harcamayı değil, geliri vergilendiren, vatandaşın güveneceği bir vergi sistemi kullanacağız. Vergi mevzuatını sade hale getirerek vergiyi tabana yayacağız.

ASGARİ ÜCRETTEKİ VERGİLER...

Asgari ücretteki vergileri kademeli olarak kaldıracağız. Akaryakıt başta olmak üzere ÖTV oranlarını düşüreceğiz. Vergi yatırım, dış ticaret ve teşvik mevzuatını sade basit anlaşılır ve uygulanabilir hale getireceğiz.

Bu sayede yabancı ve yerli sermaye için güvenilir bir yatırım ortamı sağlayacağız.

Endüstri 4,0'a geçişi hızlandırmak suretiyle, sürdürülebilir mükemmeliyet merkezleri kuracağız. Bu merkezler ile ileri teknoloji üretmek için, mikro kobi ve büyük ölçekli işletmeleri, kümelenme modeliyle bir araya getireceğiz. 

'MESLEKİ YÜKSEK OKUL MEZUNLARINA KISA DÖNEM ASKERLİK'

Mesleki yüksek okul mezunlarına kısa dönem imkanı sağlayacağız.

Hem ineği hem samanı ithal eden ülke durumuna düşürüldük. Bu iktidar döneminde kendisini yakan, ürününü yakan çiftçilerimiz oldu bizim. 70 yaşından sonra elindeki bastonla protestocu olan teyzelerimiz, köylülerimiz oldu bizim. Bu duruma derhal bir son vereceğiz. Türkiye'nin 5 yıl içinde tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten bir ülke olmasını sağlayacağız. Tarımda dönüşüm ve verimlilik stratejisi çerçeve programını uygulamaya koyacağız. Ülkemizdeki tarımsal üretime ait tüm süreçlerin izlenebileceği bir tarımsal üretim bilgi izleme yönetim değerlendirme sistemi kuracağız. Tarımda ARGE'yi desteklemek üzere Atatürk Orman Çiftliği tarımsal araştırma ve teknoloji geliştirme enstitülüsünü kuracağız.

'ÇİFTÇİMİZ MAZOTU YÜZDE 50 İNDİRİMLİ ALACAK'

Çiftçimizin mazotu yüzde 50 indirimli almasını sağlayacağız. Çiftçimizi bankalara ezdirmeyeceğiz. Ziraat Bankası'nın asli görevi olan tarımın finansmanına yoğunlaşmasını sağlayacağız. Çiftçimizin takipteki borçları için faiz yüklerini kaldıracağız, krediye erişimini kolaylaştıracağız. Tarım sigortalarını yaygınlaştıracak maliyetlerini düşüreceğiz.

Lisanslı depoculuk ve ürün borsalarını yaygınlaştıracak, tarımda ölçek ekonomileri yakalayıp verimliliği artırmak için tarımsal üretim ve ticaret bölgeleri kuracağız.

ENERJİ

Enerjide yerli ve yenilenebilir kaynaklara öncelik vererek arz çeşitliliğini artıracak, dışa bağımlılığı artıracağız. Mevcut doğalgaz anlaşmalarını ulusal çıkarlarımızı gözden geçirip gerekirse düzenleme yapmak için harekete geçireceğiz. Kendi elektriğini üreten konutlara vergi istisnası uygulayacağız.

İçtiğimiz suyun değerini yeniden doğada bulacağız. Hayvanlarımızı, ağaçlarımızı korumayı öncelik haline getiriyoruz. Tüm yatırımlarda doğayı koruma önceliğini arayacağız. Ağaçların da denizlerin de sözcüsü biz olacağız. Hasılat garantili projeleri gözden geçireceğiz. Milli menfaatlerimize aykırı hususlar tesis edildiğinde düzeltmek için harekete geçireceğiz. Kamu özel işbirliğiyle ihale edilen projelerin, TBMM denetimine tabii olmasını sağlayacağız.

'ÜCRETSİZ HABERLEŞME...'

Haberleşme altyapısındaki eksiklikleri tamamlayacağız. İnternet erişiminin hızı yaygın ve ucuz olmasını sağlayacağız. Alt gelir grubundaki vatandaşlarımıza ve genç üniversite öğrencilerimize ücretsiz haberleşme imkanı sağlayacağız.

TÜBİTAK'ı tekrar adına uygun şekilde bilimsel ve teknik araştırma yapan bir kurum haline getireceğiz.

İktidarların kendisi için yaptığı sarayı araştırma ve bilim merkezlerinin bir araya toplandığı bir merkez haline getireceğiz. Burada kuracağımız özel araştırma merkezleri, sunacağımız cazip imkanlar sayesinde yurt dışındaki bilim insanlarımızı Türkiye'ye çekerek tersine beyin göçünü destekleyeceğiz.

EĞİTİM POLİTİKALARI

Eğitimde içler acısı haldeyiz buna bir son vereceğiz. Her yeni bakan ile değişen eğitim politikaları nedeniyle mevcut iktidar döneminde çok ağır yara alan eğitim sistemimizin acilen kapsamlı bir reforma ihtiyacı vardır. Okul öncesinden yüksek öğretime kadar tüm eğitim kurumlarımızı daha yukarıya taşımaya kararlıyız.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar