Beslenme Yöntemleri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Beslenme Yöntemleri
denizli büyükşehir

Toplumsal gelişmeler içeriğinde beslenmenin de fazlaca yer aldığı ve insanların büyük çoğunluğunun bu anlamda kendisine fayda sağladığı yöntem vegan ve vejetaryen şeklinde beslenme çeşitleri geniş çapta yer almaktadır. Bu iki beslenme şekli normal gıdalar dan farklı özelliklere sahip olmaktadır.

Sebze ve Hayvansal Yan Ürünler İle Beslenme

Vejeteryan olarak adlandırılan bu beslenme çeşidinin en temek özelliği hayvansal hiç bir ürüne yer verilmemesi olarak tanımlanmaktadır. Sadece sebze ve et ürünleri dışında (kırmızı et, tavuk ve balık) dışında onların sağladığı ürünler süt, yumurta, yoğurt yan ürünleri kullanmak suretiyle yenilecek gıdalar seçilir. Vejetaryen bir kişinin bu yolla beslenmesinin inanç, kültürel farklılık, doğaya saygı gibi hayvanların tükenmemesi ve onların doğal ortamlarında süregelen hayatını yaşaması ve doğal ölümlerle son bulması en önemli ilkesini kabul etmiştir.

 Vejetaryen Ve Diyet

 Bu grupta beslenen ve diyet uygulayan kimse hayvansal yağlardan uzak durması elbette olası bir diyet kürüdür. Ancak hayvansal proteinlerini mutlaka protein içerikli baklagil ve sebzelerden mutlaka alması gerekmektedir. Özellikle işlenmemiş doğal gıdaları kullanmak öncelikli olmalıdır. Eksi yönleri vardır örneğin vücudun emilimi için önemli olan B12 ve Omega 3 mineral ve vitaminleri vücutta eksilmesi yaşanabilir.

 Vegan Ve Vejetaryen Aralarındaki Farklar Nelerdir?

 Vegan beslenmenin tanımını yapılacak olusa kişinin sadece sebze ve baklagil ile beslenmesi şeklinde kısaca tanım yapılabilir. Vejetaryen ile arasındaki fark Vegan da kesinlikle hayvansal ürünler ve hayvansal ürünlerden elde edilen hiçbir ürün tüketilmemektedir. Yine kişinin içerisinde bulunduğu sosyo-kültürel, dini inanç ve ahlak değerleri bu anlamda önem kazanmaktadır.

 Vegan Ve Diyet

Vejetaryen ile aralarındaki fark Vegan olan kişilerin hayvansal yan ürünlerini de kullanmamasıdır. Dolayısıyla bu diğer gıda maddelerinde yer alan tüm vitamin, mineral, protein alımlarını diğer baklagil ve sebzeleri doğru kullanarak mutlaka alması gerekmektedir. Bir uzman yardımı almak bu anlamda işleri kolaylaştıracaktır. Diğer tüm vücudun ihtiyacı olan yardımcı maddelerin alımı konusunda besin takviyesi gerekebilir. Birçok Diyet listesi yapmak mümkündür. Daha ağırlık yeşil ve kırmızı sebzeler, kuruyemiş ve meyve takviyesi, kuru baklagilleri denge ile vegan diyeti ile zayıflamak mümkündür.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizli’de Sıcaklıklar Sert DüşecekÖnceki Haber

Denizli’de Sıcaklıklar Sert Düşecek

Rekor Kırarak Kazanmışlardı Denizlili Çift Arabalarına KavuştuSonraki Haber

Rekor Kırarak Kazanmışlardı Denizlili Çi...

Yorum Yazın

Rahşan Ecevit hayatını kaybetti!
Piyade Sözleşmeli Er Fevzi Altınayak şehit düştü
Galatasaray Denizlili Futbolcu İle Sözleşme Uzattı
Onazi Galatasaray Maçında Sahada Olacak
Denizlispor, Galatasaray Maçına Trabzon’da Hazırlandı
Öğretmen Ve Öğrenciler Okulları İçin Kolları Sıvadı
Denizli sallandı
Otomobil Kontrolden Çıkınca Kaldırımda Asılı Kaldı
Denizli’de 187 Bin 682 Öğrenci  Tatile Çıktı
Iraklı Salih Ahmed Şifayı Denizli’de Buldu

Başka haber bulunmuyor!