Denizli
21 Nisan, 2024, Pazar
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Denizli'de 193 Su Sarnıcı Keşfedildi: İbrahim Afatoğlu Söyleşide Bilgi Verdi

Denizli'de 193 Su Sarnıcı Keşfedildi: İbrahim Afatoğlu Söyleşide Bilgi Verdi
Denizli Yörükleri Derneği tarafından düzenlenen kültür hizmeti kapsamındaki söyleşiye konuk olan araştırmacı yazar İbrahim Afatoğlu, Denizli ve ilçelerinde toplamda 193 su sarnıcı bulunduğunu açıkladı.

Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda gerçekleşen etkinlikte konuşan Denizli Yörükleri Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, yörük kültürünü yaşatma ve gelecek nesillere aktarma amacıyla çalıştıklarını belirtti. Başkan Ceylan, derneğin başlangıcında küçük bir grup olduklarını, ancak şu anda geniş bir katılımcı kitlesine ulaştıklarını ifade etti.

Araştırmacı yazar İbrahim Afatoğlu ise Denizli ve çevresindeki su sarnıcı sayısının 193 olduğunu söyledi. Söyleşide, "Denizli Yörüklerinin Sarnıcı Göç Yolunda, Türbesi Dağ Başında Olur" konusu ele alındı. Katılımcılar, Denizli'nin kültürel zenginliklerine dair bilgiler edinirken, etkinliği düzenleyen Denizli Yörükleri Derneği'ne teşekkür etti.

Afatoğlu, Denizli ve ilçelerinde 193 su sarnıcı bulunduğunu belirtti

Sarnıçlar ile ilgili bilgiler verdi
Söyleşiye konuşmacı olarak katılan araştırmacı yazar İbrahim Afatoğlu, Yörüklerin göç yollarıyla ilgili açıklama yaptı. Su sarnıçlarının sadece su ihtiyacının karşılanan yerler olmadığına dikkat çeken Afatoğlu, ‘Sarnıçlar; insanların ve hayvanların su ihtiyaçlarını karşılamak üzere, kar ve yağmur sularını biriktirmek amacıyla, özellikle dağlarda, ovalarda ve göç yolları üzerinde inşa edilmiş tarihî, mimarî, coğrafî, kültürel ve faydasal değeri olan su yapılarıdır. Yaptığımız araştırmalara göre Tavas’ta 66, Kale’de 10, Beyağaç’ta 7, Çal’da 71, Güney’de 31, Acıpayam’da 5, Çardak’ta 2, Merkezefendi ilçesinde 1 olmak üzere, toplam Denizli’de 193 sarnıç bulunmaktadır. Bu sarnıçlar mimari, tarihi, coğrafi ve kültürel açıdan hepsi yaban hayatı ve faydasal önemi açısından korunması ve yaşatılması gereken su yapılarıdır. Çünkü sarnıçlar, ihtiyaç sahiplerine su sağlayan basit su depoları değildir. Sarnıçlar, “ab-ı hayat”ın muhafaza edildiği hazine yapılarıdır. Bu hazine yapılarının içerisinde; yörenin mimarî anlayışının ifadesi vardır; suya verilen kutsallık ve önemin ölçüsel değeri vardır. Zekat ibadetinin ifasında ulaştığı en cömert ihsanı vardır; yöresel tarihin düştüğü not vardır” dedi.
Afatoğlu, Denizli ve ilçelerinde 193 su sarnıcı bulunduğunu belirtti
Sarnıçlar kilometre taşlarıdır
Yoğunlukla taştan yapılan sarnıçların “Konar-Göçer Yörük” kültürünün kilometre taşlarından biri olduğuna dikkat çeken Afatoğlu, “Sarnıçlar, ıssız dağ başlarında uçan ve kaçan hayvan ve haşeratın sebeb-i hayatıdır. Sarnıçlar, kervan yollarından geçen ve göçen yolcuların vuslat umududur. Ve yine sarnıçlar, ova diplerinde nev-i nebatatın can suyudur. Sarnıçlar, Türk-İslâm Kültürü’nde, suyun değerini en iyi anlayan ve anlatan su yapılarıdır. Tanımayan sevmez, sevmeyen sahip çıkmaz, sahip çıkmayan da korumaz. Bu topraklarda yaşadığımızın nişanesi ve Anadolu’da az sayıda olan milli kültür ürünlerimizin son numunelerinin korunması ve yaşatılması, bu topraklarda hür ve bağımsız yaşama kararlığımızın bir göstergesi, atalarımıza ve şehitlerimize vefa borcumuz, geleceğimize ve çocuklarımıza görevimizdir. Bu sebepten dolayı dağ başlarında, ova diplerinde ve yol kenarlarında unutulmuş mimarî, tarihî, coğrafî, kültürel ve faydasal kıymeti olan, Yörük kültürümüzün önemli su yapıları olan sarnıçlarımızı titizlikle ve kıskançlıkla korumamız gerekmektedir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından sanatçı Süleyman Özbay, kısa bir konser verdi.

Afatoğlu, Denizli ve ilçelerinde 193 su sarnıcı bulunduğunu belirtti

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: İHA


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!