Denizli
30 Mayıs, 2024, Perşembe
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Denizli'de devrilen çınar ağacında önemli keşif

Denizli'de devrilen çınar ağacında önemli keşif
Denizli’de rüzgar nedeniyle devrilen çınar ağacında inceleme yapan Biyolog Dr. Refika Ceyda Beram ve yüksek lisans öğrencisi Sultan Akyol ile çınar ağaçlarını hasta eden ve ölümcül sonuçlara neden olan hastalığı Denizli’de tespit ederek kayıt altına aldı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Refika Ceyda Beram, yüksek lisans öğrencisi Sultan Akyol ile çınar ağaçlarını hasta eden ve ölümcül sonuçlara neden olan hastalığı Denizli’de tespit ederek kayıt altına aldılar.

Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da tespit edilerek, tarihi çınar ağaçlarının hastalanmasına ve ölümüne neden olan çınar kanseri birçok tartışmaya da neden olmasının ardından PAÜ Biyoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Refika Ceyda Beram çınar ağaçlarını hasta eden ve ağaçlarda ölümcül sonuçlara neden olan hastalığı Denizli’de tespit ederek kayıt altına aldılar. Dr. Öğr. Üyesi: “Bu kanserin Denizli’de tespit edilmiş olması, patojenin yayılışının endişe verici düzeyde olduğunun bir işaretidir.”

Çınar ağacı kanseri hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Beram şunları ifade etti: “Ceratocystis platani, çınar kanserine neden olan yabancı istilacı bir fungustur. Uluslararası ticaret ve insan faaliyetleri gibi yollarla yeni ortamlara ulaşmakta ve ekosistem üzerinde ciddi tehdit oluşturmaktadır. Çınar türlerinde meydana getirdiği ölümler nedeniyle Avrupa ve Akdeniz Bitki Koruma Örgütünce karantina organizması olarak kabul edilmektedir. Amerika Birleşik Devletlerinde, on binlerce çınar ağacının ölümüne neden olan bu hastalık,  Avrupa’da; Arnavutluk, Ermenistan, Fransa, Yunanistan, İtalya ve İsviçre gibi ülkelerde rapor edilmiştir. Türkiye’de daha önce sadece İstanbul’da tespit edilen bu iletim demeti hastalığını, Denizli’de bir çınarın rüzgâr sonrası kırılarak devrilmesi sonucunda tespit ettik. Bu kanserin Denizli’de tespit edilmiş olması, patojenin yayılışının endişe verici düzeyde olduğunun bir işaretidir. Hastalık Türkiye’nin batısında bulunan diğer şehirlerde de yayılmaya başlamış olabilir. Bu kayıt Türkiye’de gelecekte çınarların ne denli büyük bir tehdit altında olabileceğinin önemli bir göstergesidir.”

 Dr. Refika Ceyda Beram

DR. ÖĞR. ÜYESİ: “DENİZLİ İLİ GENELİNDE SAĞLIKLI GİBİ GÖRÜNEN KENT AĞAÇLARINDA BULUNAN BİTKİ PATOJENLERİNİ BELİRLEMEYE YÖNELİK PROJEMİZ DEVAM ETMEKTEDİR”

“Devrilen bu ağaçlar maddi hasara neden olmasının yanı sıra can kayıplarına da sebep olabilmektedir. Erken tanı her alanda olduğu gibi bitki hastalıklarının tespitinde de çok önemli bir rol üstlenmektedir. Dışardan sağlıklı gibi görünen birçok ağaçta bu gibi önemli problemler bulunmaktadır. Hastalık belirtisi göstermeyen ağaçlara tamamen sağlıklı diyemeyiz.  Sağlıklı görünen ağaçların kısa süre içinde hastalık etmeni nedeniyle etkilenmeyeceğinin ve devrilmeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur. Denizli ili genelinde sağlıklı gibi görünen kent ağaçlarında bulunan bitki patojenlerini belirlemeye yönelik projemiz devam etmektedir. Henüz belirti göstermeyen fakat hastalık etmenini taşıyan ağaçları moleküler temelli erken tanı yöntemleri ile tespit etmeyi amaçlamaktayız.   Böylece hastalıkların aynı alanda bulunan diğer ağaçlara yayılmasını engelleyebiliriz. Bu sayede riskli ve devrilme tehlikesi bulunan ağaçlara yönelik daha erken fikir sahibi olabileceğiz.”

DR. ÖĞR. ÜYESİ: “‘URBAN TREE GUARD’ AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ KAPSAMINDA KENT AĞAÇLARININ BİYOGÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMALARIMIZ HEM YURT İÇİNDE HEM DE YURT DIŞINDA DEVAM ETMEKTEDİR”

“2022 Mayıs ayında Pamukkale Üniversitesinde ilk toplantısını düzenlediğimiz ve Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin de proje ortağı olarak yer aldığı ‘Urban Tree Guard’ Avrupa Birliği Projesi kapsamında Kent ağaçlarının Biyogüvenliği ile ilgili araştırmalarımız hem yurt içinde hem de yurt dışında devam etmektedir. Buradan bu projede bize destek veren Proje yürütücüsü İsveç Linnaeus Üniversitesinden Prof. Johanna Witzell’e ve projemizin Türkiye koordinatörü Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden Prof. Tuğba Doğmuş Lehtijarvi’ye teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 3
  SEVDİM
 • 4
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!