Denizlililer Dikkat Bu Manevralar Hayat Kurtarabilir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizlililer Dikkat Bu Manevralar Hayat Kurtarabilir
Pamukkale Üniversitesi Acil Tıp AD. Doktor Öğretim Üyesi Murat Seyit, nefes borusuna bir şey takılan ve nefes alamayan bir kişiye yapılacak olan yardımın altın kurallarını açıkladı. Seyit, Heimlich manevrası olarak bilinen tedavi yönteminin herkes tarafından bilinmesi gerektiğini ve adımların doğru atılması gerektiğini söyledi.
google
denizli büyükşehir

Son dönemlerde sık sık gündeme gelen Heimlich manevrası ile solunum yoluna kaçan yabancı cisimlerin çıkartılması ve hastanın hayatının kurtarılması amaçlanıyor. 1970’lerde bulunan manevra hakkında Pamukkale Üniversitesi Acil Tıp AD. Doktor Öğretim Üyesi Murat Seyit açıklamalarda bulundu. Seyit, ilk yardımın önemli uygulamalarından birisi olan Heimlich manevrasına dikkat çekti. Açıklamasında aynı temel yaşam desteğinin bilinmesi gibi bu ilk yardım manevrasının özellikle sağlık çalışanları, ebeveynler, öğretmenler hatta mümkünse herkes tarafından bilmesi hayati öneme sahip olduğuna dikkat çekti.

Seyit, “Solunum yoluna yabancı cisim kaçan bir kişi ile karşılaşıldığında eğer tam tıkanıklık olmaz ise kişi öksürür, nefes alabilir ve konuşabilir. Bu kişi öksürmeye teşvik edilir. Ağız içerisinde yabancı cisim görülmez ise ağız içinde parmakla yabancı cisim körlemesine çıkarılmaya çalışılmaz. Bu yabancı cisimin daha da aşağıya itilmesine sebep olabilir. Eğer yabancı cisim görülüyor ve çıkarılabilecek durumdaysa çıkarılır. Eğer tam tıkanma meydana gelmişse kişi nefes alamaz, panik haldedir, ellerini boynuna götürür ve konuşamaz; morarmaya başlar. Bu durumda Heimlich manevrası uygulanır. Bu sırada 112 Acil Hizmetlerden yardım istenir. Heimlich manevrasını uygulamak için kişinin arkasında durulur. Bir elin başparmağı kişinin göğüs kafesinin hemen altına gelecek şekilde yumruk yapılır ve diğer eli ile kavranır. Yumruk yapılan el, içe ve yukarı olacak şekilde 5-6 kez kuvvetli bir şekilde ilk yardımcı kendinize doğru çeker ve cismi soluk borusundan çıkarmaya çalışılır. Kişinin bilinci giderse temel yaşam desteğine başlanır. Bebeklerde çenesinden kavranarak bir kolun üzerine yüz üstü yatırılır aynı kol dizin üzerine konur öne eğilir, daha sonra iki kürek kemiğinin ortasına sert ve süpürür tarzda beş altı kez vurulur. Önemli bir durum ise kişinin tek başına olduğunda ve tam tıkanıklık geliştiğinde ne yapması gerektiğidir. Kişi bu durumda bilinci açıkken hiç vakit kaybetmeden bir sandalye, koltuk köşesi gibi köşeli sert zemine göbek deliğinin üç parmak üstüne var gücü ile öne eğilerek veya düşerek kendine bası yapmalıdır.

Bilinci kapanan, nabzı olmayan hasta hızlıca sert bir zemine yatırılarak temel yaşam desteği yani kalp masajı uygulanır. Soluk borusuna yabancı cisim kaçması veya kişinin kalbinin durması her an normal yaşam içerisinde karşılaşılabilen bir durum olabileceği; Heimlich manevrası ve temel yaşam desteği gibi hiçbir yardımcı araca ihtiyaç olmadan kişinin hayatının kurtulabileceği unutulmamalıdır” dedi.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizli’de Yetişen Bu üzümün Hem Hikayesi Hem de Tadı Hayran BırakıyorÖnceki Haber

Denizli’de Yetişen Bu üzümün Hem Hikayes...

Bu Sefer Harbiden Keçileri KaçırdıSonraki Haber

Bu Sefer Harbiden Keçileri Kaçırdı

Yorum Yazın

Ölüm Onu Halı Sahada Buldu
Denizli’nin Kızlarından Gol Sağanağı
Bu Kazada Can Pazarı Yaşandı 1 kişi öldü 5 kişi yaralandı.
Kuzenini Bıçaklayıp Kaçtı
Yeşil Cephe Denizlispor Yönetimini Protesto Etti
Kadınlar Gençlere Başarının Sırrını Anlattı
Kaçak İçki Satmaya Çalışırken Yakalandılar
Polisin Şüphelendiği Araç Boş Çıkmadı
Neden Öldürdüğünü İtiraf Edince Herkes Dondu Kaldı
Bu İlginç Araç Geleceğe Dönüş Filmini Anımsatıyor

Başka haber bulunmuyor!