Denizli’nin Havası Kirleniyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’nin Havası Kirleniyor
Abone ol
Denizli’de kış aylarının en büyük sorunlarından birisi olan hava kirliliği devam ediyor. Doğalgaz kullanımın hızla yayılmasına rağmen devam eden kirlilik, özellikle havaların soğumasıyla birlikte şehrin bazı bölgelerinde etkili oluyor.
büyükşehir

Kış geldi. Kışla birlikte Denizli’nin en büyük sorunlarından birisi olan hava kirliliği de kendini hissettirmeye başladı. Soğuğa karşı önlem olan ısıtmada kullanılan malzemelerin yarattığı kirlilik son dönemde gözle görülür hale geldi. Kirliliği boyutunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağından da görülebiliyor. Yaklaşık 10 gün önceki ölçümlerde 0-50 olarak adlandırılan iyi bir havaya sahip olan Denizli, son ölçümlerde ise orta seviyeye çıktı. Bu değerlerin Aralık ve Ocak aylarında 150-200 partikül olan sağlıksız ve 300-500 partikül olan tehlikeli boyuta çıkması bekleniyor.

BU MAHALLELERDE OTURANLAR DİKKAT!

Denizli’de hava kirliliğin en fazla olduğu bölgeler ise şehrin tam göbeğinde yer alan Şehirlerarası Otogar ve çevresinde yer alıyor. Pamukkale’nin Pelitlibağ, Topraklık, Dokuzkavaklar, Anafartalar, Karşıyaka, Aktepe, Fatih Mahalleleri ile Merkezefendi’nin Sümer, Saraylar, Sevindik gibi mahalleleri kirliliğin yoğun olarak yaşandığı yerler arasında bulunuyor.

DOĞALGAZ KULLANMAK ZORUNLU

Öte yandan Denizli’de merkezi ısıtma ile ısınan ve belirli bir daire sayısına ulaşan apartmanlarda doğalgaz kullanmak zorunlu. Birkaç yıldır uygulanan bu zorunluluğa rağmen bazı vatandaşlar, kışın ağır doğalgaz faturasından kaçmak için soba ile ısınmayı tercih ediyor. Bunun yanında doğalgaza gelen zamlar da vatandaşı soba ile ısınmaya itiyor.

KİRLİLİĞE BUNLAR SEBEP OLUYOR

Soba ile ısınmada ise kirliliğe neden olan faktörler var. Kaliteli kömür kullanımın yerine adi kömür, atık yakımı ve lastik gibi plastik ürün yakımı kirliliğin ana faktörleri arasında yer alıyor.

BU SAATLERDE DIŞARI ÇIKMAYIN

Uzmanlar ise hava kirliliğine karşı vatandaşları uyarıyor. Özellikle kirliliğin yoğun olduğu saat 20 ile sabah saat 08 arasında astım gibi kronik solunum yolu hastalığı bulunanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması gerekiyor.

 

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Süt Tankerine Çarptı 1 Kişi Öldü 1 Kişi De YaralandıÖnceki Haber

Süt Tankerine Çarptı 1 Kişi Öldü 1 Kişi...

Acı Haber Geldi Şehitlerimiz VarSonraki Haber

Acı Haber Geldi Şehitlerimiz Var

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar