3ü
Denizli
27 Şubat, 2024, Salı
 • DOLAR
  30.36
 • EURO
  32.97
 • ALTIN
  1985.0
 • BIST
  8487.2
 • BTC
  43506.093$

Sağlıklı Hayat Merkezlerinde 250 Bin Danışmanlık Ve Eğitim Hizmeti Verildi

Sağlıklı Hayat Merkezlerinde 250 Bin Danışmanlık Ve Eğitim Hizmeti Verildi
Sağlık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Hastalığa Değil, Sağlığa Yatırım Yapmak" anlayışı kapsamında faaliyet gösteren Sağlıklı Hayat Merkezleri, Denizli'nin Merkezefendi, Pamukkale ve Acıpayam ilçelerinde aile hekimliği hizmetlerini desteklemeyi ve birinci basamakta hekimlik dışı sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmayı amaçlayarak faaliyetlerini sürdürüyor. 2023 yılında bu merkezlerde yaklaşık 250 bin danışmanlık ve eğitim hizmeti verildi.

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Pamukkale Sağlıklı Hayat Merkezi'nde Sağlıklı Hayat Merkezleri ve işleyişi ile ilgili bir toplantı düzenledi. Toplantıya; Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Aytekin Polat, Başkan Yardımcıları, Pamukkale, Merkezefendi, Acıpayam ve Tavas İlçe Sağlık Müdürleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri Sorumlu Hekimleri ile birim sorumluları katıldı.

Toplantıda, Sağlıklı Hayat Merkezlerinde yürütülen çalışmalar hakkında sunumlar yapıldı ve gerçekleştirilen hizmetler ile planlamalar değerlendirildi. Toplantı sonrasında İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Merkezdeki birimleri ziyaret ederek sağlık çalışanlarından bilgi aldı ve merkezi kullanan vatandaşlarla sohbet etti.

Sağlıklı Hayat Merkezlerinde 250 Bin Danışmanlık Ve Eğitim Hizmeti Verildi

İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk, Sağlıklı Hayat Merkezlerinin sağlık sorunlarına karşı bireyleri ve toplumu korumak, sağlıklı hayat tarzını teşvik etmek, birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmek ve bu hizmetlere ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla kurulan çok amaçlı yapılar olduğunu vurgulayarak, il genelinde bulunan 3 adet merkezin 2018'de Pamukkale ve Merkezefendi, 2022'de ise Acıpayam'da hizmete açıldığını belirtti. Tavas ilçesinde ise yapımı devam eden İlçe Sağlık Müdürlüğü, Sağlıklı Hayat Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezi'nden oluşan bir binanın tamamlanmasıyla birlikte merkez sayısının dörde çıkacağını ifade etti.

Öztürk, Sağlıklı Hayat Merkezlerinde diyetisyen, psikolog, fizyoterapist, sosyal hizmet uzmanı, çocuk gelişimcisi gibi farklı uzmanlık alanlarından sağlık personelleriyle birlikte çalışılarak, özellikle kronik hastalıkların önlenmesi odaklı bir ekip ruhuyla hizmet verildiğini dile getirdi. Bu merkezlerde, risk faktörleriyle mücadele, beslenme danışmanlığı, psikososyal danışmanlık, ağız ve diş sağlığı, enjeksiyon hizmetleri, kadın ve üreme sağlığı, okul sağlığı, kanser erken teşhis tarama ve eğitim, sigara bırakma danışmanlığı, uyuşturucu kullanımıyla ilgili danışmanlık gibi birçok hizmetin sunulduğunu belirtti.

Sağlıklı Hayat Merkezlerinde 250 Bin Danışmanlık Ve Eğitim Hizmeti Verildi

2023 Yılında Yaklaşık 250 Bin Danışmanlık ve Eğitim Hizmeti Verildi

Sağlıklı Hayat Merkezlerinde KETEM’lerde yapılan kanser taramaları, meme muayenesi ve bilgilendirme eğitimlerinin yanı sıra birçok branşta koruyucu sağlık hizmeti ve danışmanlık verildiğini belirten Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “Bu bölümlerimizde; sigara bırakma polikliniklerimizde 3 bin 609, evlilik öncesi danışmanlıkta bin 296, sağlıklı beslenmede 7 bin 674, psikolojik  danışmanlıkta 4 bin 984, çocuk gelişiminde 2 bin 606, gebe bilgilendirme sınıflarında 4 bin 806, koruyucu ağız ve diş sağlığı ünitelerinde 746, fizyoterapi danışmanlığında 3 bin 44, spor ve eğitim salonlarında 3 bin 31 kişiye danışmanlık verilmiş olup yine halk eğitimlerinde 88 bin 900, okul eğitimlerinde de yaklaşık 100 bin öğrenciye eğitim ve 11 bin 185 öğrenciye de tarama yapılmıştır. “Hastalığa Değil, Sağlığa Yatırım Yapmak” anlayışını önemseyen Bakanlığımız, Sağlıklı Hayat Merkezleriyle; ülke genelinde aile  hekimliği hizmetlerini desteklemeyi ve güçlendirmeyi, birinci basamakta hekimlik dışı sağlık hizmetlerine (diyetisyenlik hizmetleri, psiko-sosyal destek hizmetleri, fizyoterapi, çocuk gelişimine yönelik hizmetleri gibi) erişimi kolaylaştırarak hastaneye yığılmanın önüne geçmeyi, sigara ve benzeri zararlı maddelerin yol açtığı sağlık riskleri ve tehditleri ile mücadele etmeyi; hâlihazırda sağlık beslenme ve hareketli yaşam programı çerçevesinde yürütülen hatalı beslenme alışkanlıkları ve obezite ile mücadele etmeyi; toplumun yaşam kalitesini yükseltecek alışkanlıkları kazandırmayı amaçlamaktadır. Biz de vatandaşlarımızın sağlıklarına yatırım yapmasını istiyoruz ve bu Merkezlerimize bekliyoruz. Aile hekimlerinden ya da bizzat Sağlıklı Hayat Merkezi’ne giderek vatandaşlarımız, randevu alabilir ve bu Merkezlerimizden ücretsiz hizmet alabilirler” dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!