uğur okulları
güneş sürücü kursu

Üzüm Posasından Roket Yakıtı Üretiyorlar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Üzüm Posasından Roket Yakıtı Üretiyorlar
Gürlesin Tekstil
Abone ol
Yerli ve Milli Ar-Ge firması, Türk savunma sanayinin gelişmesine katkıda bulunmak için önemli bir çalışma başlattı. Şirket sahibi Denizlili Hasan Mercik, zeytin karasuyu, turunçgiller ve incirin ardından üzüm posasından da roket yakıtı üretmeyi başardıklarını, bu proje ile kilosu 250 dolar olan yakıtın toplamda 5 TL’ye mal edilerek yerli ve milli imkanlarla üretilebildiğini söyledi. 

ÜZÜM POSASINDAN ROKET YAKITI ÜRETİYORLAR
Son yıllarda savunma sanayide önemli başarılara ve projelere imza atan ve dünya ülkelerinin bu anlamda dikkatini çekmeyi başaran Türkiye’de yeni gelişmeler yaşanmaya, teknolojiler üretilmeye devam ediyor. Son olarak roket yakıtı üretme konusunda önemli gelişmeler kaydeden ülkemizde Ar-Ge projeleri üreten bir firmanın sahibi olan Hasan Mercik, roket yakıtı üretiminde zeytin karasuyu, turunçgiller ve incirin ardından üzüm posasından da roket yakıtı üretmeyi başardı. Üzüm posasının kimyasal işleme tabi tutulmasının ardından ayrıştırılarak belli işlemlerle birlikte yakıt haline getirildiğini ifade eden Hasan Mercik, “Alanında duayen kabul edilen biyokimya/biyoteknoloji alanında uzman Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi profesörlerinden Nazan Demir hocamız ve Eskişehir Teknik Üniversitesi profesörlerinden Oğuz Çolak hocamız ile birlikte projeyi yürütüyoruz. Ege Bölgesi’nde bulunan Aydın, Denizli ve Muğla illerini içine alan, kapsayan bir proje. Gerçekleştirdiğimiz bu proje ile savunma sanayinde önemli bir yeri olan roket yakıtı konusunda dışa bağımlılığı bitirmeyi hedefliyoruz” dedi. 
Kalan biyomalzeme de değerlendiriliyor
Roket yakıtı üretildikten sonra kalan malzemenin de kozmetik ve tarım sektöründe su tutucu özelliğiyle kullanılabildiğini ifade eden Mercik, “Su tutucu özelliği ile değerlendirildiğinde insan cildinin genç kalmasını sağlayan bir biyomalzeme ortaya çıkıyor. Tarım alanında ise yine aynı su tutucu özelliği sayesinde daha az suyla, vahşi sulamanın da önüne geçerek daha fazla verim almayı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar