Denizli’de 6 yaşındaki çocuğun ciğerinden köpek kisti çıktı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’de 6 yaşındaki çocuğun ciğerinden köpek kisti çıktı
Gürlesin Tekstil
Abone ol
Denizli’de yaşayan 6 yaşındaki Fatma Nur Yazıcıoğlu karın ağrısı şikayetiyle Denizli Devlet Hastanesi’ne gitti. Burada kontrolleri yapılan Yazıcıoğlu’nun karaciğerinde halk arasında köpek kisti olarak bilinen kistik hidatik olduğu tespit edildi.
Halıcı Gölcükler

Denizli’de yaşayan 6 yaşındaki Fatma Nur Yazıcıoğlu karın ağrısı şikayetiyle Denizli Devlet Hastanesi’ne gitti. Burada kontrolleri yapılan Yazıcıoğlu’nun karaciğerinde halk arasında köpek kisti olarak bilinen kistik hidatik olduğu tespit edildi. Girişimsel Radyoloji Kliniği’nde görüntüleme yöntemleriyle ciltten girilerek yapılan işlemle hasta sağlığına kavuştu. İşlemi gerçekleştiren Radyoloji Uz. Dr. Mahmut Demirci, hastalıkların tanı ve tedavisinde Girişimsel Radyolojinin hastaya ve işlem yapılan dokuya en az zarar verdiğini, geniş kesiklerin olmadığını, daha az ağrı, risk ve daha kısa sürede iyileşmenin gerçekleştiğini söyledi.

DÜNYADA EN ÇOK TÜRKİYE’DE GÖRÜLÜYOR

Uz. Dr. Demirci, hastalığın dünyada en çok Türkiye’de görüldüğünü belirterek, “Kist hidatik hastalığı dünyada en çok ülkemizde görülen bir hastalık olup her yaş grubunda ortaya çıkabilir. Polikliniğimize karın ağrısı şikayetiyle başvuran 6 yaşındaki küçük hastamıza da yaptığımız ultrason incelemesinde, karaciğerinde halk arasında kedi-köpek kisti olarak bilinen kist hidatik olduğu anlaşıldı. Kistin zamanla büyüyerek karın boşluğuna yayılma tehlikesine karşı tedavi edilmesi gerekiyordu. Kistin büyümesi ve yayılması hastalarda hayatı tehdit edici alerjik reaksiyonlara yol açma ihtimali mevcuttu. Tüm bunları ekarte etmek için hastamıza görüntüleme rehberliğinde çok ince bir iğne ile kist içerisine girerek işlem uyguladık. Girişimsel radyolojide uygulamadığımız bu işlemler hastalar için daha kolaydır. Hastada geniş kesiler olmaz, daha az risk taşır ve hastanede kalış süresi kısalır. Hastamız kısa sürede iyileştiği için günlük aktivitelerine daha hızlı döner” dedi.

“KIZIMIN KARACİĞERİNDE KİST TESPİT EDİLDİ”

Kızının sağlığına kavuşmasından dolayı mutlu olduğunu ve sağlık çalışanlarına teşekkürlerini ileten anne Ayşe Yazıcıoğlu, “Karın ağrısı şikayetiyle Denizli Devlet Hastanesi’nde bulunan Girişimsel Radyoloji alanına başvurduk. Kızımın karaciğerinde kist tespit edildi. Karaciğerdeki kistimiz kolay bir operasyonla alındı. Şükür kızım şuan çok iyi. Ameliyatı gerçekleştiren doktorumuza ve diğer sağlık çalışanlarına çok teşekkür ederiz” dedi.

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 4
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar