3ü
Denizli
26 Şubat, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  30.36
 • EURO
  32.97
 • ALTIN
  1985.0
 • BIST
  8487.2
 • BTC
  43506.093$

Denizli’de sigaraya başlama yaşı belli oldu

Denizli’de sigaraya başlama yaşı belli oldu
Denizli’de sigaraya başlama yaşı belli oldu. Geçen yıl içerisinde yapılan anket ve saha çalışmalarına yansıyan bilgilere göre Denizli’de sigaraya başlama yaşı 19 olarak belirlendi. Uzmanlar, sigaraya başlama yaşının bazı kişilerde ise daha düşük olduğuna dikkat çekti.

Toplumda sağlıklı yaşam bilincini geliştirmek, tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturmak, tütün ürünlerini kullananlara bırakmaları yönünde teşvik etmek amacıyla ülkemizde 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü kapsamında çeşitli farkındalık faaliyetleri düzenlendiğini söyleyen Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) insan sağlığını tehdit eden ve önlenebilir en önemli etkenin tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı olduğunu vurgulamaktadır. Sigara kullanımı, akciğer kanseri başta olmak üzere diğer kanserlerin gelişiminde, kalp hastalıklarının ve KOAH başta olmak üzere birçok solunum yolu hastalığının ortaya çıkmasında temel etkendir” şeklinde konuştu.

2023 YILINDA 3 BİN 798 KİŞİ SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİKLERİNE BAŞVURDU

Tütün ürünü kullanımını bırakmanın her zaman ve her yaşta büyük fayda sağlayacağını, ilk sigara bırakma gününden itibaren de akciğer ve kalpte değişimin başlayacağını anlatan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “En yakın verilere baktığımızda uluslararası karşılaştırmada OECD ortalaması 15 yaş ve üzeri bireylerde tütün ve tütün mahsulleri kullanma oranı yüzde 20 iken bu oran 2019 yılı TÜİK Türkiye Sağlık Araştırması sonuçlarına göre Türkiye’de yüzde 28 olarak belirlenmiştir. Denizli olarak baktığımızda, 2023 yılında bakanlığımız koordinasyonunda Denizli’de tüm ilçelerimizden örneklem oluşturarak 15 yaş ve üzeri nüfusta sağlık davranışı araştırması kapsamında anket çalışması yaptık, yapmış olduğumuz anket çalışmalarının sonuçlarına göre, araştırmaya katılan 2 bin 708 kişi içinde yüzde 32,2’sinin tütün ve benzeri kullanmakta olduğunu, tütün kullananların ortalama 18 yıl düzenli olarak kullandıklarını ve maalesef ki ilk tütün başlama yaşının 19 olduğunu gördük. Tabi ki önemli olan hiç başlamamaktır diyoruz ama sigara kullanan bireylerde de bırakmaya yönelik tüm sağlık kurumlarımızla çalışmalarımızı yürütmekteyiz” dedi.

“5 BİN 500 KİŞİYE SİGARAYI BIRAKMA EĞİTİMİ VERİLDİ”

Uz. Dr. Berna Öztürk, “Sigarayı bırakmakla birlikte kan basıncı düşmekte, yüksek kalp atış hızı ve kan dolaşımındaki karbon monoksit seviyesi normale dönmekte zamanla bağışıklık sistemi güçlenmektedir. 2-12 hafta içinde dolaşım düzelmekte, akciğer kapasitesi artmakta, öksürük ve nefes darlığı şikayetleri azalmaktadır. Sigarayı bırakmayı düşünenler Sağlık Bakanlığı Sigara Bırakma Danışma Hattı Alo 171’i arayarak destek alabilirler. Yine ilimizdeki sigara bırakma polikliniklerine başvurarak sigara bırakma konusunda eğitim almış hekimlerimizin yardımı ve yönlendirmesiyle sigarayı bırakabilirler. Bu doğrultuda 2023 yılında 3 bin 798 kişi sigara bırakma polikliniklerine başvurdu. Bunlardan 1054 kişi sigarayı bıraktı. Yine ilimizde 5 bin 500 kişiye sigarayı bırakma eğitimi verildi. Bakanlığımızın 9 Şubat Sigarayı Bırakma Gününe ilişkin 2024 yılı temasında olduğu gibi ‘Hayatını duman altında bırakma sigarayı bırak’ diyoruz ve bu vesileyle destek almak isteyen tüm vatandaşlarımızı sigarayı bırakma polikliniklerimize davet ediyoruz” diye konuştu.

64 BİN 364 KEZ SAHADA SİGARA DENETİMİ YAPILDI

Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay tarafından yürütülen Yeşil Dedektör uygulamasından 2023 yılında 264 ihbar geldiğini ve yapılan denetimler sonucunda bunlardan 42’sinde sigara kullanıldığının tespit edilerek ceza uygulandığını açıklayan İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk; “Vatandaşlarımız kapalı mekanlarda sigara kullanımı olursa Alo 184 yada akıllı telefonlarına indirdikleri Yeşil Dedektör uygulamasından ihbarda bulanabilirler. İhbar sonrasında sahada ekiplerimiz ihlal bildiriminin yapıldığı mekana ulaşarak ihlal olup olmadığını denetleyerek gerekli işlemleri yapmaktadır. Ayrıca yine ekiplerimiz tarafından 2023 yılında sahada 64 bin 364 kez rutin denetim yapıldı ve bunlardan sigara ihlali yapan 265 işletmeye de ceza uygulandı” dedi.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!