Denizli
17 Haziran, 2024, Pazartesi
 • DOLAR
  32.44
 • EURO
  35.05
 • ALTIN
  2347.7
 • BIST
  9003.22
 • BTC
  69462.36$

Kireçli Kalp Damarlarının Açılmasında Yeni Teknoloji İlk Defa PAÜ Hastanesinde Uygulandı

Kireçli Kalp Damarlarının Açılmasında Yeni Teknoloji İlk Defa PAÜ Hastanesinde Uygulandı
Damar içi litoripsi adı verilen sistem Prof. Dr. İ. Doğu Kılıç, Doç. Dr. İpek Büber ve  Dr. Öğr. Gör. Işık Tekin ‘den oluşan bir ekip tarafından uygulandı.

Konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundular ;

Bu cihaz ne işe yarıyor?

İntravasküler litotripsi, kalp damarlarında oluşan kalsifiye yani kireçli tıkanıklıkları giderirken yaptığımız bir işlem.  Bu işlem sırasında, bir kateter kullanarak daralmış veya tıkanmış damarlara ulaşıp  yüksek basınçlı ses dalgalarını kullanarak tıkanıklıkları kırıyoruz.

kireç damar

Damar kireçlenmesi nasıl olur?

Ateroskleroz ya da damar sertliği dokulara gerekli olan besin ve oksijenin taşınmasını sağlayan atardamarların duvarlarında, kolesterol birikimiyle iltihabi  plakların oluşması ve bu nedenle damarların daralmasıdır. Bu plakların içerisinde vücutta başta kemik ve dişlerde olmak üzere en bol bulunan mineral olan kalsiyum minerali de birikebilmektedir (kireçlenme). Başlangıçta mikro düzeylerde olan bu birikim zamanla artarak plakların çok sert hale gelmesine neden olabilir.

kireç damar

Damar kireçlenmesi tedavi edilmeli midir?

Kireçlenme damar sertliği ile beraber olduğu için her zaman yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla tedavi edilir. Ancak damar duvarında oluşan plak artık kan akımını kısıtlayacak kadar büyüdüğü zaman balon ve stent tedavileri ile açılması gerekebilir. Bu durumda, damar duvarında birikmiş kalsiyum miktarı fazla ise stentlerin yeterince açılmasına engel olabilir. Stentin yeterince açılmaması ise stentin tekrar tıkanması ya da kalp krizi gibi durumlara neden olabilir.

Bu durumda ne yapılıyor?

Çok kireçli damarlarda ya daha güçlü balonlar ya da rotablator denilen damarın içinde adeta tünel açıcı bir matkap gibi ilerleyerek kireci gözle görülemeyecek kadar küçük parçalara ayıran bir sistem kullanılabilir. Ancak son yıllarda kireçli damarların tedavisinde kullanılabilecek bir cihaz daha ortaya çıktı.  Böbrek taşlarının kırılmasında uzun yıllardır uygulanan şok tedavisi yöntemi (litotripsi), gelişen teknolojiyle beraber damarların içine şok tedavisini ulaştırabilecek kadar küçük balonların içine yerleştirilebildi. Böylelikle böbrek taşlarını kıran şok dalgaları, kalp damarlarının duvarında birikmiş kireci kırarken de kullanılabiliyor.

Bu hastamız nasıl tedavi edildi?

Bu hastamızda önce matkap yöntemi kullanılarak damar duvarındaki kireç tıraşlandı. Ancak damarın çok kireçli olması nedeniyle yapılan bu tedavinin yeterli olmadığına karar verildi ve şok tedavisine geçildi ve bu sayede planlanan stentler damar duvarına en uygun şekilde yerleştirildi.

Başhekim Prof. Dr. Onur Birsen ise hastanemizde ilk defa uygulanan yöntemlere bir yenisi eklendiği için mutlu olduklarını ve hastalara en iyi hizmeti vermeye devam edeceklerini belirtti.

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Kaynak: denizli24haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!