Denizli’de öğretmenlerden aşı eylemi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Denizli’de öğretmenlerden aşı eylemi
Abone ol
Denizli’de Eğitim İş üyesi öğretmenler, aşı çalışmaları hakkında eylem yaptı. Öğretmenler burada aşı nerede yazılı pankartlar açan öğretmenler, uygulanana aşı uygulamasına tepki çekti. Eğitim İş Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, hükümetin aşılama sürecini tamamlamadan yüz yüze eğitimi başlatarak ateşe körükle gittiğini söyledi.
büyükşehir

Eğitim İş Denizli Şubesi üyesi öğretmenler, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem düzenledi. Çok sayıda öğretmenin destek verdiği eylemde Şube Başkanı Namık Kemal Aydoğan, açıklamalarda bulundu. Aydoğan, “Covid-19 nedeniyle birçok öğretmenimizin,  öğrencimizin ve vatandaşımızın sağlık sorunları yaşadıklarını, vefatların olduğunu biliyoruz. Hükümet, tehlike çanlarının böylesi sesli çaldığı bir dönemde pandemiyi zayıflatmak için kararlar almak bir yana dursun, aşılama sürecini tamamlamadan yüz yüze eğitimi başlatarak ateşe körükle gitmiştir” dedi.

Başkan Aydoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“15 Şubat'ta köy okulları açılmış ve bu okullardaki öğretmenlerin aşılanmasının derhal başlatıldığı duyurulmuştur. Sendikamızın edindiği bilgilere göre, köy okulu öğretmenlerinin; birçoğu asgari ücretin dahi çok altında çalıştırılan ücretli öğretmenlerden oluşmakta olup bu grup aşılanacak öğretmenler kategorisine dahi alınmamıştır. Üstelik taşımalı eğitim utancının bu çağda sürdürülmesi nedeniyle, köy okulları dolmuş taşmış, sendikamız MEB'i bu konuda uyarmış ancak cevap alamamıştır.

Eğitimin yüz yüze yapılması gerektiği açıktır fakat evrensel, anayasal, yasal ve sonucunda insani bir hak olan sağlık ve yaşam hakkını tehlikeye atacak uygulamaların sonlandırılması, riskin minimize edilmesi gerekir. Yüz yüze eğitimin devamı için tüm eğitim çalışanlarının zaman kaybedilmeden aşılanması son derece önemlidir. Ancak, gelinen noktada, eğitim emekçilerini aşılamadan yüz yüze eğitim kararı veren MEB, bu tedbirsiz yolla hem eğitim emekçilerinin canını hiçe saymış, hem de öğrencilerin birbirlerine ve evlerine virüs taşıma ihtimalini görmezden gelerek toplum sağlığını tehlikeye atmıştır.

Eğitim-iş olarak mevcut şartlarda verilen yüz yüze eğitim emirlerinin gerekli şartların sağlanamamasına ve aşılama sürecinin tamamlanmamasına bağlı olarak hukuka aykırı olduğunu vurguluyor, Valiliklere iletilmek üzere okullara vereceğimiz dilekçe ile Eğitim ve Bilim İşgörenlerine yönelik aşılamanın bir an önce tamamlanmasını, illerdeki eğitim öğretim süreci ile ilgili karar noktası olan Vali başkanlığındaki İl Hıfzıssıhha Kurulunca aşılama işlemi ile aşı etki süreci ve  pandemiye ilişkin alınması gereken tedbirler tamamlanana kadar yüz yüze eğitime ara verilmesini talep ediyoruz.

Virüsün daha bulaşıcı olan varyantları hızla yayılmaktadır. Okullardan yükselen o ses teneffüs zili değil, salgının alarm sesidir. Bu sesi duyup, yüz yüze eğitimi aşılama tamamlandıktan sonraya ertelemezseniz, birçok cana kıymış, toplum sağlığına ihanet etmiş olacaksınız!.”

Kaynak:denizli24haber

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar