01 Aralık 2017, Cuma 18:09 | A+ | A-

Milli Eğitim Müdüründen Velilere Mektup

Milli Eğitim Müdüründen Velilere Mektup

Milli Eğitim Müdüründen Velilere Mektup

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülmekte olan  “Eğitimde Değerler Eğitimi Programı” (EDEP) Kapsamında; aileleri bilgilendirmek ve onları da sürece dahil etmek için,  her ayın başında işlenecek olan tema hakkında velilere İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz tarafından “Veli Mektubu” gönderilmektedir.

 

Veli Mektubunda ilgili ayın “Değer Teması”nın açıklaması, okullarda neler yapılacağı, evde neler yapılması gerektiği gibi bilgiler yer almaktadır.

 

2017 Aralık ayında Denizli geneli tüm okullarda “Demokrasi ve Adalet” teması işlenecektir.

 

EDEP kapsamında İl Milli Eğitim Mahmut Oğuz’un velilere gönderdiği mektup;

 

“Sayın Veliler;

 

Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğünün EDEP (Eğitimde Değerler Eğitimi Programı)çalışmaları sizin katkılarınızla devam etmektedir. Programa verdiğiniz destekten ötürüteşekkür ederiz. Eğitim alanında yapılan çalışmalar, velilerimizin desteği olmadan birayağı aksak olacak çalışmalardır. Bu yüzden sizlerin Programa verdiği destek, hayatiönemdedir.

 

EDEP’in Aralık 2017 değer temaları “Demokrasi ve Adalet” tir. Çocuklaraöğretilen bilgiler taşlara kazınan yazılar gibidir. Fakat çocukların genel olarak anlatılanlarıdeğil, gördüklerini ve yaşadıklarını daha fazla benimsedikleri bilinmektedir. Bu noktada,demokrasi ve adalet değerlerinin kazandırılması anne-baba, eğitimci ve sürecekatılan diğer öğelerin sunacağı tüm girdilerin, çocuk tarafından özümsenmesiyleoluşacaktır.

 

Bu ay boyunca okullarımızda yapacağımız etkinliklerde öğrencilerimizindemokrasinin temel özellikleri olan “seçme seçilme, özgürlük, eşitlik, karar verebilme”adalet değeri için “haklarını bilmek, başkalarına karşı adil olmak, hakkını savunmak,haksızlıklara karşı durabilmek… ”gibi özellikleri kazanmaları amaçlanmaktadır.

 

Öğrencilerimizin okuldan aldıkları eğitimi evde pekiştirmeleri gerekmektedir. Buanlamda ailenin yapacağı işlerde çocukların da karar alma süreçlerine katılmaları hemonların kendilerini değerli hissetmelerini hem de çocuklarımızda demokrasi bilinciningelişmesini etkileyecektir. Ailenin alacağı her türlü kararda çocukların düşüncelerialınamasa da onların düşüncelerini ifade edebilecekleri ortamlar oluşturmak değertemasının evde uygulanması açısından imkân doğuracaktır.Adalet; insanı diğer canlılardan ayırt eden bireyi ve toplumu temellendiren başlıcaözellik olması sebebiyle toplumu şekillendiren ana damarlardan biridir. Bireylerinadil olması, toplumun ayakta durması için en önemli dayanaktır. Ailesine, çalışanlarına,dostlarına adaletle davranan bireylerin oluşturduğu bir toplum daima kendi öz benliğinikoruyarak ilerleyecek ve gelişecektir.

 

Öğrencilerimizin sağlıklı bir kişiliğe ve iyi birer ahlaki temele sahip olmaları içinbizlere destek olacağınıza inanıyoruz.”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
CAPTCHA security code
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

SON DAKİKA HABERLERİ

Anket
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
yukarı çık