30 Ocak 2019, Çarşamba 12:18 | A+ | A-

TARIMDA ÖRNEK İLÇE ÇAMELİ

2014 Tılından İtibaren Sosyal, Turizm, Eğitim ve Belediyecilik faaliyetlerinde Çameli ilçesini vizyon bir ilçe konuma getirmek için gece gündüz çalışarak adından sıkça söz ettiren Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan İlçedeki Tarımsal Alanda Çalışmaları Türkiye’de ve Denizli’de önde gelen Belediyelerinden biri olduğunu gösterdi.

TARIMDA ÖRNEK İLÇE ÇAMELİ

2014 Tılından İtibaren Sosyal, Turizm, Eğitim ve Belediyecilik faaliyetlerinde Çameli ilçesini vizyon bir ilçe konuma getirmek için gece gündüz çalışarak adından sıkça söz ettiren Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan İlçedeki Tarımsal Alanda Çalışmaları Türkiye’de ve Denizli’de önde gelen Belediyelerinden biri olduğunu gösterdi.

TARIMA DAYALI SANAYİMİZLE, ÜLKE EKONOMİSİNE MODEL İLÇEYİZ”

Soyadının hakkını veren Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Çameli’de her alanda çalışmaları ve Özellikle Çameli’li çiftçilere sahip çıkarak yol gösterici bir mimari yaklaşımıyla çiftçilerin takdirini kazanmış ve İlçe’de yıllar önce giden göçü Tarım’da yaptığı çalışmalar ile Tersine göçü sağlayarak gurbetçilerine Memleketlerinde kendi topraklarında çalışma olanağı doğurmuştur

SOFRALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZ YEMEK TATLARINDAN FASULYE TESCİLLENDİ

Türkiye'nin vazgeçilmez yemeklerinden fasulye tescillendi. Aroması ve hızlı pişmesiyle ön plana çıkan Çameli Fasulyesi için Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvurularak Tescil Belgesi alındı. Elma, ceviz, kiraz, vişne, domates, biber, patlıcan daha çok yetişen tarım kenti Çameli fasulyenin patentini alarak tarım bölgesi olduğunu gösterdi.

FASÜLYEMİZ PAZARA İNİYOR

Türkiye’nin vazgeçilmez tatlarından, sofraların en önemli yemekleri arasında yer alan ilçenin önemli gelir kaynaklarından olan 'Fasulye' tescillendi. Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, Çameli Ziraat Odası Başkanı Hamit Tuncer ve Çameli İlçe Tarım Müdürü Durmuş İvgin ile birlikte Çameli'de ki fasulye çeşitlerinin "Milli Ekonomiye Kazandırılması Projesi " kapsamında Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan Çameli Fasulyesi Coğrafi İşareti Tescil Belgesi alındığını açıkladı İlçede fasulyenin 300 bin tonla ekonomiye 4 milyon TL. katkı sağladığına dikkat çeken Başkan Arslan, "Fasulyemizin çok güzel aroması ve hızlı pişmesiyle ön plana çıkmaktadır. Yayla özelliğini taşıyan ilçemiz iklimi ve organik maddece zengin toprak özellikleri fasulye yetiştiriciliği elverişli bir bölgede. 15 Mayıs-30 Eylül tarihleri arasında denk gelen yetiştirme dönemi olan fasulyenin vejetasyon süresinin bu kadar uzun olmasının sebebi genellikle gece ve gündüz sıcaklık farkının yüksek olmasıdır" dedi.

ATADAN KALMA TOHUMLAR KULLANIYOR

Üretim materyali olarak kullanılan fasulye tohumları atadan kalma tohumlar kullanıldığını dile getiren Başkan Arslan, Çameli Fasulyesinin kuşaktan kuşağa aktarıldığına dikkat çekti. İlçe merkezinde ve Mahallelerinde yetişen fasulyenin 3 farklı eko tipi bulunduğunu belirten Başkan Arslan, "Yerli horoz, Yerli Gıcık ve Çalıbasan olmak üzere 3 çeşidi bulunmaktadır. Hızlı pişmektedir. Islatılarak horoz tane formunda 13 - 21 dakika; dermason tane formunda 10-19 dakika ve sıra tane formunda 14-19 dakika sürede pişmektedir" diye konuştu.

"HEDEFİMİZ YURT DIŞINA İHRAÇ ETMEK"

Türkiye'nin hemen hemen her tarafına gönderilen fasulyeyi artık yurt dışına ihraç etmek için çalışacaklarını belirten başkan Arslan, "Fasulyemizide gelecek dönemlerde yurtdışına pazarlamak en büyük hedeflerimizden biridir. Fasulyemizi yetiştiren 960 üretici bulunmaktadır. Şuanda 2 bin 450 dönüm arazide üretim yapılıyor. Bu alanları giderek büyüteceğiz" şeklinde konuştu.

Sosyal, turizm ,eğitim ve belediyecilik faaliyetlerinde Çameli ilçesini vizyon bir ilçe konuma getirmek için gece gündüz çalışan Başkan Arslan, ilçedeki tarımsal alandaki çalışmalarını Türkiye’de ve Denizli’de önde gelen belediyeler arasına sokmayı başardı. Fasulyenin patentini alarak kente önemli vizyon katan başkan Arslan, ilçede çalışkanlığı ile seviliyor.

"SOYADI GİBİ ARSLAN ”

Soyadının hakkını veren Çameli Belediye Başkanı Arslan, her alanda çiftçilere sahip çıkarak yol gösterici bir mimari yaklaşımıyla ilçe halkının takdirini kazanıyor. Başkan Arslan, ilçede yıllar önce giden göçü tarımda yaptığı çalışmalar ile tersine göçü sağlayarak gurbetçilere topraklarında çalışma olanağı sağladı. Elma, ceviz, kiraz, vişne, domates, biber, patlıcan ürünlerinde de çalışmaları ile dikkat çeken başkan Arslan, Çameli'yi adeta tarım kenti yapma adına gece gündüz çalışıyor.

TARIM REKOLTESİ YÜKSELDİ

Yerel Yönetim olarak Çameli’nin bereket fışkıran ekilen her mahsulün hasat mevsiminde kaliteli ürünlerin çıktığını belirten başkan Arslan, "Çiftçilerimize Tarım Danışmanlık ofisinde gerekli rehberlik ve eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Hedefimiz Çameli’yi Tarım Kenti yapmak bunun için Belediyecilik faaliyetlerinde kalan zamanımı Çameli’nin Tarımı ile uğraşıyoruz. İlçemizde Sadece Domates değil Fasülye,Ceviz ,Kiraz vs ürünlerin sebzeleri ekmeye teşvik ediyoruz ve denemesini yapıyoruz"

ÇİFÇİYE BÜYÜK DESTEK

Çameli’de Tarım Projelerin yanı sıra bu projelerin daha sağlıklı şekilde hayata geçmesi, deneyimlerin paylaşılması ve gerek tarımın gerekse sebze yetiştiriciliğinin daha bilimsel koşullarda yapılması için çalıştıklarını belirten Başkan Arslan, "Bugüne kadar 31 mahallemizde çiftçilerimizle gece gündüz tarım danışmanlık ofisimiz çalışanları ve bizzat kendimde katılarak eğitimleri veriyoruz. 'Ne yaptık, ne yapmalıyız ve nasıl yapmalıyız' sorularını iyi anlamak ve bir plan dâhilinde yılmadan çalışmak zorundayız. Çameli Belediyesi, Çameli Ziraat Odası ve Çameli İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile örnek olacak birçok önemli çalışmaya imza attık. Çameli’nin kalkınma açısından sahip olduğu fırsatların, güçlü yanlarını tarıma atmaya da devam ediyoruz Kendi kendine yeten, öz kaynaklarını verimli kullanan bir ülke olmak için tarıma gereken önemi vermek zorundayız. Tarım’da ne kadar bir güçlü ve deneyim olduğumuzu tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya gösteriyoruz. Hedeflere ulaşılması için proje odaklı çalışmamız gerekiyor. Biz Çameli Belediyesi olarak bu doğrultuda çalışıyoruz"

ÇAMELİ DOMATESİNDE 10 BİN TON ÜRETİM

Arslan ; "Tarım Kenti olma yolunda ilk önce Tarım Danışmanlık Ofisimizi kurmayla başladık. İlçede çiftçilerimize yerinde ve çevre ilçelerdeki tarım arazileri ve tarımla ilgili fuarlara giderek Tarımın önemini çiftçilerimize anlatarak onları topraklarında neler ekileceğinin yol haritasını anlattık. İlçemizin bereketli topraklarında bakir ve terkedilmiş tarım topraklarını işlemeyle başlayarak örtü altı sebzeciliğinde 5 yıl içerisinde 520 dönüme çıkararak yurtdışına Çameli Domatesini ihracat eder konuma getirdik. Denizli’de rol model olduk, 10 Bin ton domates üretimi yaparak İlçe ekonomisine 10 milyon TL. bütçe girdi Hedefimiz 20 Bin Ton üzeri ve 20 Milyon Tl Gelir dedi.

CEVİZDE DE HEDEFİMİZ BÜYÜK

2 bin 400 dönüm ceviz üretimi yapılan Çameli'de 3 bin ton ceviz üretildiğine dikkat çeken Başkan Arslan, 10 yıl sonraya 28 milyon TL gelir hedeflediklerini belirtti. Arslan, cevizin 2 çeşidi bulunduğunu söyledi. Cettir ve Osmancık türünün ilçede yaygın olduğuna dikkat çeken Başkan Arslan, ceviz üretiminde ve pazarlaması üzerinde çalışmaların sürdüğünü söyledi.

GELECEK NESİLLERE MİRAS BIRAKACAĞIZ

Çameli cevizinin bu kadar değerli olmasının en büyük nedenleri rakımımızın yüksek oluşu, toprak ve iklim yapımızın ceviz yetiştiriciliğine uygun olması ve en önemlisi de yetiştiricilerimizin bunu önemsemiş olmasıdır. Cevizin fizyolojik yapısı kafatasına çok benzemektedir. 5 ayrı çeşitte üretilebilen Çameli cevizinin ıslahı çalışmaları için birkaç yıl önce Çameli Belediyesi, Çameli İlçe Tarım Müdürlüğü ve Yalova Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün işbirliği ile çalışma yapıldığını ve pazar değerleri yüksek, kaliteli cevizlerin olduğunun saptandığını, bu cevizlerin aşı yolu ile çoğaltılması çalışmalarının halen devam ettiğini dile getirdi.

Başkan Arslan; Çameli Belediyesi ,Çameli Ziraat Odası ve Çameli İlçe Tarım Müdürlüğümüz ile örnek olacak birçok önemli çalışmaya imza attık, Çameli’nin kalkınma açısından sahip olduğu fırsatların, güçlü yanlarını tarıma atmaya da devam ediyoruz Kendi kendine yeten, öz kaynaklarını verimli kullanan bir ülke olmak için tarım’a gereken önemi vermek zorundayız. Tarım’da ne kadar bir güçlü ve deneyim olduğumuzu Tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya gösteriyoruz Hedeflere ulaşılması için proje odaklı çalışmamız gerekiyor. Biz Çameli Belediyesi olarak bu doğrultuda çalışıyoruz" dedi.

ÇİFTÇİLERE TEŞEKKÜR

”Çalışmalarla İle birlikte hedefimiz Çameli ilçemizi yalnız Çameli Ovamız ve Denizli’nin değil Türkiye’nin yıldızı yapmaktır.” Çameli’li olmaktan gurur duyuyorum. Özellikle son dönemde yapılan Tarımda Elde edilen çalışmalarla İlçemiz tüm ülkeye ve dünyaya ismini duyurmayı başardı, yaptığınız çalışmalar için Çiftçilerimize teşekkür ediyorum dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
Yorum Yazın
yükleniyor

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

yukarı çık